REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Jan Mela gościem Politechniki na Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE

Nauka

Już w najbliższą sobotę, 12 stycznia, rozpocznie się 3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. Gościem specjalnym Politechniki Śląskiej, współorganizatora tego wydarzenia, będzie Jan Mela, najmłodszy w historii zdobywca w jednym roku obu biegunów i pierwszy niepełnosprawny, który dokonał tego wyczynu. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 14 stycznia, o godz. 14.00 na scenie głównej w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Również na stoiskach Politechniki będzie możliwość spotkania i porozmawiania z Jankiem Melą.

REKLAMA

Na podstawie własnych doświadczeń Janek Mela opowie o tym, jak się nie poddawać zarówno w drodze na szczyty gór i do innych odległych miejsc rozsianych po całej Ziemi, jak i o przekraczaniu własnych ograniczeń przy przechodzeniu przez życiowe tragedie, które czasem są nieuniknione. - Każde doświadczenie - nawet to najtrudniejsze - może nas wzmocnić, bo siła niekiedy doskonali się w słabości. Owszem, spotykamy w życiu różne trudności, ale większość ograniczeń siedzi w naszej głowie. Porozmawiamy o tym, jak unikać wymówek i walczyć o swoje pasje i marzenia mimo wszelkich przeciwności losu – mówi Janek Mela. 

Urodził się w 1988 r. w Gdańsku, ale wychował w Malborku. W 2002 roku, mając 13 lat, uległ ciężkiemu wypadkowi. Po porażeniu prądem, amputowano mu rękę i nogę. Dwa lata od wypadku razem ze słynnym polarnikiem, Markiem Kamińskim, wyruszył na wyprawę na biegun północny i jeszcze w tym samym roku - na południowy. W kolejnych latach uczestniczył w wyprawach na Kilimandżaro, Elbrus, wspinał się na górę El Capitan i przebiegł New York City Marathon.

W 2009 roku założył Fundację Jaśka Meli Poza Horyzonty. Głównym celem działania fundacji jest pomoc osobom po amputacjach kończyn oraz ich rodzinom. 

Na uczestników Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE (12-14 stycznia 2019) będzie czekać 600 bezpłatnych propozycji w tym stanowiska pokazowe, warsztaty, wykłady, wystawy, koncerty oraz atrakcje specjalne z 6 obszarów nauk. Nie zabraknie też wybitnych osobowości. Podczas wydarzenia będzie można spotkać się m. in. z astronautką NASA Nicole Stott, wybitnymi językoznawcami profesorami Katarzyną Kłosińską i Janem Miodkiem, znanymi i cenionym reportażystami Jackiem Hugo Baderem i Mariuszem Szczygłem czy osobowościami świata internetowego Arleną Witt i Grupą Filmową Darwin. Pomyślano też o najmłodszych, dla których powstanie bawialnia z profesjonalnymi animatorami i rozbudowana strefa sportu.

Szczegółowe informacje na temat festiwalu można znaleźć tutaj

Źródło: Politechnika Śląska

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

10
Poniedziałek
Sierpień 2020
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Bianki, Borysa, Wawrzyńca

REKLAMA