REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Quarado - nowy bolid studentów Politechniki. "Testy przerosły nasze oczekiwania"

Nauka

Studencki zespół z Politechniki Śląskiej – PolSl Racing – zaprezentował efekt wielu miesięcy wytężonej pracy– bolid Quarado. Młodzi inżynierzy, którzy mogą pochwalić się skonstruowaniem m.in. innowacyjnego motocykla z napędem elektrycznym, który okazał się niepokonany podczas zawodów Smart Moto Challenge we Wrocławiu, już niedługo rozpoczną testy bolidu Quarado, aby latem mógł wystartować w prestiżowych zawodach Formula Student. Prezentacja pojazdu odbyła się w środę, 12 grudnia, w Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko.

REKLAMA

W prezentacji wzięli udział m.in. przedstawiciele przemysłu, sponsorzy i władze uczelni.

Najnowszy pojazd Studenckiego Koła Naukowego PolSl Racing – bolid Quarado – to znacznie udoskonalona i lżejsza wersja bolidu SW-01. Główne cele, które przyświecały młodym naukowcom podczas jego konstruowania, to przede wszystkim poprawa osiągów bolidu. Udało im się to osiągnąć poprzez redukcję masy pojazdu, ale również modyfikację jednostki napędowej i układu jezdnego. Wiążę się to ze zmianą koncepcji prawie wszystkich podzespołów samochodu. 

- Naszym głównym zadaniem było zbudowanie bolidu, który byłby o 25% lepszy pod każdym względem od poprzedniego. Byliśmy pewni, że uda nam się zbudować pojazd, który mógłby konkurować z najlepszymi. Wyniki badań eksperymentalnych przerosły nasze oczekiwania – mówił podczas prezentacji Maciej Marzec, lider projektu SW-02. 

„Poprawiony” bolid waży 220 kg, natomiast moc silnika zwiększyła się z 75 do 95 KM. Jest zatem lżejszy od pierwowzoru o 60 kg, co przełożyło się też na lepsze przyspieszenie. SW-02, czyli  bolid Quardo, osiąga bowiem prędkość 100 km/h w 3,5 sekundy. SW-01 robił to o sekundę wolniej.

W najbliższej przyszłości bolid przejdzie szereg testów, które będą źródłem danych, następnie kierowcy odbędą szkolenia, aby polepszyć umiejętności na zawodach, kolejnym etapem będzie wykonanie prac rozwojowych, a następnie wprowadzenie modyfikacji. Młodzi inżynierowie mają nadzieję, że latem Quarado wystartuje w zawodach Formula Student.

Źródło: Politechnika Śląska

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Niedziela
Marzec 2019
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
25262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Gabrieli, Marka, Seweryna

REKLAMA