REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Siłaczki. Śląska prapremiera w Gliwicach

Kultura

W Roku Stulecia Praw Kobiet warto wybrać się do Kina Amok na śląską prapremierę obrazu „Siłaczki”. Film opowiada o polskich sufrażystkach, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły sto lat temu, 28 listopada 1918 roku do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych dla Polek.

REKLAMA

Projekcja i spotkanie z twórcami filmu, Martą Dzido i Piotrem Śliwowskim, odbędą się 14 grudnia w Gliwicach w kinie „Amok”. Organizatorzy zapraszają w strojach z przełomu XIX i XX wieku. Opiekę nad dziećmi od lat 5 zapewni Fabryka Naukowców.
Początek seansu o godzinie 19.30.
Bilety w cenie 18 zł oraz ulgowe w cenie 14 zł. Sprzedaż w kasie kina. Więcej informacji na stronie www.amok.gliwice.pl

- Gliwicką i jednocześnie śląską prapremierę filmu „Siłaczki” dedykujemy pamięci Ewy Strzelczyk. „Gliwickiej Siłaczce”, dyrektorce Miejskiego Ośrodka Kultury, później Teatru Muzycznego w Gliwicach, założycielce Fundacji Odbudowy Teatru Miejskiego w Gliwicach. Twórczyni „gliwickich Spotkań Teatralnych”. Fundamentalnej postaci gliwickiej kultury. Od Jej tragicznej śmierci minęło w tym roku 20 lat - przypominają organizatorzy.

W rolach głównych: Maria Seweryn, Marta Ojrzyńska, Klara Bielawka oraz aktorka Teatru Miejskiego w Gliwicach Alina Czyżewska, a także, w roli ekspertki gliwiczanka dr Małgorzata Tkacz-Janik W filmie w rolach drugoplanowych oraz jako statystki wzięły udział dziewczęta i kobiety ze Śląska, w tym dr Ewa Piaskowska , która wcieliła się w rolę posłanki Sejmu I kadencji Heleny Stęślickiej (z domu Sypkowskiej), z którą jest spokrewniona. Na drugim planie pojawia się postać posłanki Sejmu Śląskiego Janiny Omańkowskiej.

„Siłaczki” na podstawie scenariusza Marty Dzido, to fabularyzowany film dokumentalny. Bohaterki, przypomniane w filmie walczyły o prawa w kraju, którego nie było na mapie. Nieustannie je pouczano: Teraz nie pora na walkę o prawa kobiet! Jednak nasze nowoczesne prababki nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka przyjmowania kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, patriotka, artystka i partnerka Marii Konopnickiej. Chcemy całego życia! – wołała głośno młodziutka Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska-Reinchsmit. Postulat przyjął się, właśnie w takim brzmieniu 100 lat temu zapisano w Polsce równość płci w prawie wyborczym. 
Wielkie wsparcie film otrzymał od Organizacji Soroptimist International, Unii Klubów Polskich.
Wiele kostiumów, które zagrały w filmie, wypożyczył nieodpłatnie Teatr Miejski w Gliwicach.

OPIEKA NAD DZIEĆMI:
Fabryka Naukowców zaprasza wszystkie dzieci od 5 roku życia do wspólnej, kreatywnej i konstrukcyjnej zabawy podczas seansu. Animatorki i Animatorzy Fabryki Naukowców zapewnią dzieciom nie tylko opiekę na czas seansu, ale przede wszystkich fantastyczną zabawę. Dzieci zbudują płaskie i przestrzenne konstrukcje z duńskich klocków plus-plus oraz spróbują postawić wielką bramę ze słomek. Warsztaty odbędą się na terenie kina Amok, udział dziecka w warsztatach nie wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsca.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

15
Środa
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Henryka, Igi, Włodzimierza

REKLAMA