REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Domy szkieletowe coraz bardziej popularne

Miasto

Chociaż wciąż z podziwem mówimy o królu Kazimierzu, który zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną, dziś, w czasach tęsknego spoglądania w stronę natury i czystych technologii, na polskim gruncie przyjęła się tendencja zgoła odwrotna. Lista zalet domów szkieletowych czy też kanadyjskich jest wystarczająco długa, by przekonać do siebie inwestorów, którzy nie chcą mierzyć się z znacznie bardziej kłopotliwym procesem budowania domów murowanych.

Galeria zdjęć


Niedrogi dom w kilka tygodni

To bodaj największe zalety domów szkieletowych. W przeciwieństwie do nieraz latami budowanych domów tradycyjnych, niewątpliwym walorem tego typu budownictwa jest szybkość i łatwość montażu. Poszczególne części szkieletu powstają w fabryce, a na działce budowlanej zostają złożone w całość i dołączone do podstawy. Z reguły są już częściowo wykończone, co skraca czas potrzebny do wzniesienia domu. Co za tym idzie, inwestor ponosi znacznie mniejsze koszty związane z zatrudnieniem ekipy budowlanej. Tańsze są także same materiały, z których powstaje konstrukcja. Poza tym domy szkieletowe są dość lekkie, zatem nie wymagają, fundamentu, jak w przypadku domów z cegły.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że typowy sposób wykończenia wnętrz w „kanadyjkach” to obłożenie ścian płytami gipsowo-kartonowymi. Ta technologia niemal całkowicie eliminuje uciążliwe „mokre” roboty wykończeniowe, dzięki czemu możliwe jest wprowadzenie się natychmiast po zakończeniu prac.

Jak szybko i sprawnie budowany jest dom szkieletowy, ocenić można oglądając film wykonany przez firmę Zimmermann House (http://www.zimmermann-haus.pl/), producenta domów prefabrykowanych z Jemielnicy.

Nie taki mały

Nasi dziadkowie i rodzice budowali kilkupokoleniowe, piętrowe domy licząc na to, że zatrzymają w nim choćby jedno dziecko. Współcześnie coraz rzadziej snuje się takie plany – globalna wioska, jaką stał się świat pozwala młodemu pokoleniu rozwijać skrzydła w wybranym miejscu na ziemi. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można zatem założyć, że latorośle założą kiedyś własne gniazda. Biorąc to pod uwagę, warto rozważyć budowę skrojonego na miarę obecnej rodziny, przytulnego domu.

Domy szkieletowe najczęściej są parterowe lub parterowe z poddaszem. Budowlańcy zaznaczają jednak, że prawidłowo wykonana konstrukcja ramy umożliwia wzniesienie nawet 5-piętrowego budynku, który będzie stabilny i niezawodny. Co więcej, obalają również mity dotyczące nietrwałości tych konstrukcji.  Jeśli dom został dobrze wykonany i jest właściwie użytkowany, przetrwać może nawet 200 lat.

Bezwładność cieplna i akustyka

Bezwładność cieplną domów szkieletowych, czyli zdolność do gromadzenia ciepła, traktuje się zarówno jako ich wadę, jak i zaletę. Prawdą jest, że podczas przerw w ogrzewaniu ich wnętrze szybko się wychładza. Jednocześnie jednak niska akumulacja ciepła umożliwia szybkie nagrzanie pomieszczeń do pożądanej temperatury, co pozwala na racjonalne gospodarowanie energią (zmniejszenie mocy ogrzewania, gdy nikt nie przebywa w domu).

Dobrze sprawdzą się tu systemy ogrzewania powietrznego, które umożliwiają błyskawiczne reagowanie na zmiany zapotrzebowania na energię cieplną. Chodzi tu przede wszystkim o układy wyposażone w urządzenia „sterowalne”, takie jak piec gazowy lub olejowy.

Warto również zwrócić uwagę na inną cechę domów szkieletowych, która podnoszona jest przez ich przeciwników – walory akustyczne.  Ze względu na słabą izolacyjność akustyczną ich mieszkańcy narzekają czasem  na dźwięki rozchodzące się z pierwszego piętra na parter (na przykład odgłos kroków). Problem ten można rozwiązać, wykonując grubszy drewniany strop – podłogę i pokrywając ją betonem.

Domy wznoszone przez Zimmermann Hous są budynkami niskoenergetycznymi z 25 letnią gwarancją jakości. Roczny koszt ogrzewania 100m2 domu zamyka się w kwocie 800 zł. Wykonywane są z wysokiej jakości szwedzkiego drewna świerkowego. Ściana zewnętrzna ma grubość min. 41 cm. Możliwość montażu mebli w dowolnym miejscu zapewniona jest dzięki zastosowaniu 15 mm płyty OSB na wszystkich ścianach wewnątrz budynku.

Inne zalety domów z bali drewnianych

Badania wykazały, że mieszkanie w domach składających się głównie z drewna oferuje fizyczne i psychologiczne korzyści zdrowotne.

"Średni" rozmiar domu szkieletowego może zostać zmontowany na miejscu w ciągu kilku dni bądź tygodni.

Najczęściej stosowana w domach szkieletowych izolacja z płyt strukturalnych jest bardziej wydajna i wytrzymała niż włókna szklane, a kosztuje mniej.

Ograniczona liczba ścian nośnych w domach szkieletowych pozwala na większą elastyczność rozmieszczenia pomieszczeń.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Niedziela
Grudzień 2018
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Albiny, Sebastiana, Zdzisławy