REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Jest koncepcja zmian na Zwycięstwa. Zobaczcie wizualizacje

Miasto

Miasto opublikowało dziś koncepcję zmian, do jakich ma dojść na ul. Zwycięstwa. Nie jest to jeszcze projekt, ale wizja, która pokazuje, w jakim kierunku chcą pójść urzędnicy. Z założenia ta reprezentacyjna ulica Gliwic ma odzyskać utraconą dla mieszkańców atrakcyjność, stając się przestrzenią przyjazną nie tylko dla kierowców, ale również dla pieszych i rowerzystów.

Galeria zdjęć


Zaprezentowana koncepcja dotyczy odcinka ulicy Zwycięstwa, od skrzyżowania z ul. Dubois do skrzyżowania z placem Inwalidów Wojennych. W tej części ulicy ma zostać zwężona jezdnia, kosztem której powstanie dodatkowy pas, przeznaczony – jak enigmatycznie piszą urzędnicy - dla pojazdu alternatywnego dla autobusu, który miałby kursować wahadłowo na odcinku pomiędzy placem Inwalidów Wojennych a dworcem.

Dwa różne chodniki

Projektant zaproponował na Zwycięstwa dwa chodniki o różnej szerokości, spełniające odmienne funkcje, tzw. szybką i rekreacyjną.

Dla tych, którzy się spieszą, przeznaczony będzie chodnik o szerokości 4 m, który prowadzić ma z dworca do Rynku. Po drugiej stronie znajdzie się węższy o półmetra chodnik z sąsiadującym 2,5 m miejscem dla zieleni, ławeczek i miejsc postoju dla rowerów.

W koncepcji uwzględnione zostały rozwiązania sprzyjające osobom niepełnosprawnym.

Wolniej i przyjaźniej dla rowerów

Zgodne z koncepcją, na ul. Zwycięstwa i ulicach sąsiednich wprowadzona ma zostać tzw. Strefa 30, czyli ograniczenie prędkości. Z analiz, jak przekonują urzędnicy, wynika bowiem, że nie ma możliwości całkowitego wyłączenia ul. Zwycięstwa z ruchu kołowego.

Nadal nie będzie  możliwości parkowania (wprowadzone zostaną jedynie rozwiązania umożliwiające realizację dostaw do zlokalizowanych na Zwycięstwa sklepów).  Ruch komunikacją miejską obsługiwać będą przystanki - dwa w kierunku Rynku i trzy w kierunku dworca. Niestety, nie pojawi się dodatkowa ścieżka dla rowerów.

Urzędnicy zakładają, że niektóre rozwiązania projektowe zawarte w opracowaniach koncepcyjnych mogą ulec modyfikacji na etapie sporządzania właściwej dokumentacji budowlano-wykonawczej (m.in. z uwagi na większą szczegółowość prac projektowych czy w związku z wytycznymi uzgodnień branżowych z gestorami licznych sieci uzbrojenia podziemnego).

Autorem koncepcji jest firma PROJARCH Damian Kałdonek z siedzibą w Gliwicach.

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Niedziela
Grudzień 2018
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Albiny, Sebastiana, Zdzisławy