REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

90 lat kina przy ul. Dolnych Wałów 3

Miasto

90 lat temu, w sobotę 8 grudnia 1928, roku otwarto w Gliwicach kolejne kino. Początkowo nosiło nazwę U.T. Lichtspiele (od Union-Theater), by po roku zmienić ją na bardziej prestiżową U.P. Lichtspiele (od Union-Palast), co przypieczętowało charakter kina pałacowego. Współcześnie było w tym miejscu Kino Bajka, a jest Kino Amok. Ciekawostki historyczne dotyczące obiektu poznamy w trakcie obchodów 90-lecia budynku oraz 25-lecia kina AMOK.

Program imprezy:

19.00 – powitanie, kilka słów o historii obiektu i kinach: UP Lichtspiele, Bajka, AMOK

ok. 20.00 – MOCNY CZLOWIEK z akompaniamentem na żywo w wykonaniu SUPER TRIO (z Maćkiem Maleńczukiem)

ok. 21.30 – złota niespodzianka, poczęstunek i lampka wina

 

O filmie

Mocny człowiek – polski dramat psychologiczny z 1929 roku, będący adaptacją powieści Stanisława Przybyszewskiego wydanej pod tym samym tytułem w 1912 roku. Jeden z ostatnich polskich filmów okresu kina niemego. Stanowi wnikliwe studium artysty, który przegrywa w walce z własnym sumieniem.
Po II wojnie światowej w Polsce nie zachowała się żadna kopia filmu, więc został uznany za zaginiony. W 1997 roku odnaleziono go w archiwum filmowym Belgii. Okazało się, że tuż po realizacji (w 1929 roku) jako jeden z niewielu polskich filmów został sprzedany do kilku krajów Europy Zachodniej.

 

Pokaz filmu z muzyką na żywo

Wszystko zaczęło się od tego, że zaproponowano nam zagranie nowoczesnej muzyki do starego filmu... Muzyka, którą tworzymy, to nic innego jak tapping, który kiedyś wykonywał pianista, a teraz robimy to my przy pomocy współczesnych, elektronicznych instrumentów. Zagraliśmy kilka koncertów w kinach i wypadło to zdumiewająco dobrze. "Mocny człowiek" zrobił na nas ogromne wrażenie i o dziwo okazał się bardzo aktualny, a w tej chwili już bardzo nam bliski.

Maciej Maleńczuk
Robert Tuta
Jakub Rutkowski

90 lat…

90 lat temu, 8 grudnia 1928 roku, otwarto w Gliwicach kolejne kino. Początkowo nosiło nazwę U.T. Lichtspiele (od Union-Theater), by po roku zmienić ją na bardziej prestiżową U.P. Lichtspiele (od Union-Palast), co przypieczętowało charakter kina pałacowego. 

Budynek zaprojektował Richard Brosche, architekt czeski, który w dorosłym życiu zamieszkał w Duisburgu-Homborn nad Renem. Specjalizował się w obiektach publicznych, zwłaszcza teatrach i kinach. Tych ostatnich zaprojektował dużo w Czechach. Inwestorem i właścicielem kina była spółka Union, założona przez Alfreda Salzwedla, Eduarda Skowronka i Richarda Waltera. Pierwszy z nich został menadżerem kina, drugi. będąc właścicielem firmy zajmującej się instalacjami elektrycznymi, czuwał nad tymi pracami w powstającym obiekcie, ostatni handlował materiałami dekoracyjnymi i dywanami, co również wykorzystano przy projektowaniu wystroju wnętrza

Budowę rozpoczęto w marcu 1928 roku, a uroczyste otwarcie tysiącosobowej sali przy Niederwallstr. 3 (ul. Dolnych Wałów) nastąpiło w sobotę 8 grudnia 1928 roku. Prasa szczegółowo opisywała wygląd obiektu. Dolny hol, klatki schodowe oraz przejścia do lóż balkonowych były utrzymane w tonie jasnoniebieskim. Podłogi wyłożono miękkimi dywanami, ściany jedwabnym pluszem. Salę widowni zaaranżowano w kolorze czerwieni i złota, z niebieskimi akcentami po bokach. Rozproszone światło padające z okrągłego żyrandola akcentowało niepowtarzalny klimat.

Całości dopełniała scena o powierzchni 30 m2.

Największą nowinką były sprowadzone z Freiburga organy kinowe (Kinoorgel) firmy Welte & Sohne. Mogły one imitować wszystkie szmery, włącznie z klaksonami aut, dzwonami, strzałami pistoletów, ćwierkaniem ptaków.

Po drugiej wojnie światowej kino przeszło pod zarząd państwowy. Po spaleniu innych tego typu obiektów, kina Schauburg i Capitol czy też Teatru Miejskiego Viktoria, stało się największą salą w centrum miasta. Działalność wznowiono 29 czerwca 1945 roku zmieniając nazwę na Bajka. Przez kilkadziesiąt lat kino funkcjonowało w ramach wojewódzkiej instytucji Silesia Film. Wieloletnim kierownikiem kina był Józef Śnieżek. Tu odbywały się Dni Filmu Radzieckiego, kultowe Konfrontacje, liczne premiery filmowe z udziałem twórców oraz inne wydarzenia. W 2006 roku Silesia Film postanowiła sprzedać nieruchomość.

 

Nabyło ją miasto Gliwice z przeznaczeniem na przeniesienie tu kina studyjnego AMOK, mieszczącego się do tej pory przy ul. Wyszyńskiego 5 w budynku Urzędu Miasta. Obiekt powierzono Gliwickiemu Teatrowi Muzycznemu, obecnie Teatrowi Miejskiemu. Przeprowadzono gruntowną modernizację.  Wymieniono dach, przebudowano salę główną, przystosowując ją także do prezentowania małych form scenicznych i koncertowych. Dzięki zainstalowaniu klimatyzacji starą kotłownię udało się  przekształcić w kameralną drugą salę, całkowicie zmieniono wystrój wnętrza.

2 października 2009 roku do budynku przy ul. Dolnych Wałów 3 przeniosło działalność kino AMOK, jako trzecie kino w tym miejscu, w tej chwili jedyne tradycyjne kino w mieście.

Obecnie obiekt nazywa się kino AMOK – scena Bajka.

Opracowała: Urszula Biel

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Niedziela
Grudzień 2018
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Albiny, Sebastiana, Zdzisławy