AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Pewne zwycięstwo siatkarek

Sport

Trzecie zwycięstwo, ale pierwsze bez straty seta odniosły nasze siatkarki w V kolejce spotkań o mistrzostwo I ligi. Akademiczki potrzebowały niespełna półtorej godziny, aby pokonać Karpaty Krosno 3:0.

Gliwiczanki rozpoczęły ten mecz, jakby grały o mistrzostwo Polski.  W efekcie, zanim siatkarki z Krosna zdążyły poczuć parkiet, Akademiczki wygrywały  już 6:0 Wtedy na zagrywce  była kapitan AZSu – Katarzyna Nadziałek. Wreszcie udało się rywalkom przełamać serwis gospodyń i zdobyć trzy punkty, ale po chwili było już 11:3 i trener Karpat poprosił o czas.  Po wznowieniu gry krośnianki powoli zaczęły odrabiać straty i w pewnym momencie przewaga gliwiczanek zmalała do czterech oczek (14:10).  Akademiczki jednak zmobilizowały się i zdobyły trzy punkty z rzędu. Przy wyniku 16:10 na zagrywce stanęła Ciesielczyk i wtedy  gliwiczanki wygrały osiem akcji z rzędu! To rzadki wyczyn na tym poziomie rozgrywek. Ostatecznie set ten zakończył się zwycięstwem miejscowych 25:11.

Drugiego seta gliwiczanki zaczęły od udanego podwójnego bloku, potem dwukrotnie skontrowały i zrobiło się 3:0. Powtórki z pierwszej partii jednak nie było.  Karpatki odrobiły straty, a potem grano punkt za punkt i na koniec krośniaki objęły prowadzenie 8:6. Jak się okazało, by to tylko krótki moment słabości gospodyń, które znów szybko  objęły prowadzenie 12:9. Wtedy Dominik Stanisławczyk zarządził przerwę. Nie zmieniło to  jednak już obrazu gry. Akademiczki systematycznie powiększały przewagę, by ostatecznie wygrać w tej odsłonie 25:18.

Trzeci set zaczął się pechowo dla bardzo dobrze grającej w pierwszych dwóch odsłonach tego meczu –  Nikoli Abramajtys. Środkowa AZS-u tak niefortunnie upadła, że nie była już w stanie kontynuować gry. Zastąpiła ją Osadczuk. Pierwszy punkt gliwiczanki otrzymały w prezencie, po tym jak rywalka zagrała w aut, ale rywalki kiwką wyrównały, a potem gospodynie nie potrafiły przebić piłki. Widząc, że w grę wkradła się nerwowość, już przy wyniku 1:3 – Krzysztof Czapla poprosił o czas. Gdy na tablici pojawił się rezultat 4:7, potrójny blok wreszcie zatrzymał rozpędzające się Karpatki. Za chwile już pojedynczym blokiem Pelc doprowadziła do 7:7. Potem kibice zobaczyli długą wymianę po której zawodniczka gości trafiła w siatkę, a za chwilę Salanciova potężnie uderzyła  i zrobiło się  9:7 dla AZS-u.  W tym momencie  trener gości poprosił  o czas.  Na chwilę to pomogło, bo gliwiczanki popełniły dwa błędy i krośnianki mogły cieszyć się z remisu  (9:9). Na więcej jednak przyjezdnym już gospodynie nie pozwoliły. Trzy kolejne punkty zdobyły Akademiczki i znów o czas poprosił trener gości. To był ten moment kiedy w obronie i ataku szalała Sylwia Pelc. Środkowa AZS-u albo blokował, albo wbijała w parkiet gwoździe i po takiej akcji Akademiczki prowadziły już 19:13. Wydawało się że za chwilę zakończy się ten mecz, ale po cichu Karpatki zaczęły gonić wynik i doprowadziły do stanu 22:20.  Musiał wtedy Krzysztof Czapla przerwać grę, by udzielić ostatnich rad, które okazały się bardzo pomocne, bo za chwilę gliwiczanki prowadziły już 24:20. Udało się jeszcze drużynie z Podkarpacia zdobyć dwa punkty, ale atak ze skrzydła Salenciowej zakończył ten  pojedynek.

AZS Politechniki Śl. Gliwice – Karpaty Krosno 3:0 (25:11, 25:18, 25:22)

AZS: Katarzyna Nadziałek – Nikola Abramajtys (Katerina Osadczuk), Joanna Ciesielczyk, Sylwia Pelc, Erika Salenciova, Magdalena Kowalczyk, Aleksandra Elko (L)
W rezerwie: Nikola Malczewska, Katarzyna Nowak, Iga Piątek, Kamila Dyduła, Izabela Trocińska
Trener: Krzysztof Czapla

Karpaty: Ewa Bimkiewicz, Marta Orzyłowska, Julia Brzezińska, Klaudia Konieczna, Kinga Stronias, Paulina Niedźwiecka, Paulina Filipowicz (L)
Trenerzy: Dominik Stanisławczyk i Tomasz Podułka

źródło: azs.gliwice.pl