REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wokół wiaduktu nad zbiornikiem Moczury będzie ciszej? Pierwszy krok wykonany...

Powiat

Zrobiony został duży krok w stronę wyciszenia uciążliwego hałasu wokół wiaduktu nad zbiornikiem Moczury w Knurowie. Jest już gotowa dokumentacja, która stanowi punkt wyjścia do podjęcia dalszych działań mających na celu powstrzymanie jego emisji.

Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wykonał i zatwierdził przegląd ekologiczny, który określa oddziaływanie akustyczne wiaduktu na środowisko. Ten obiekt drogowy położony jest w ciągu autostrady A1, którym zarządza właśnie GDDKiA Oddział w Katowicach.

Ukończenie dokumentacji przybliża nas do rozwiązania problemu, który od dawna uprzykrza życie mieszkańcom tej części Knurowa – mówi wicestarosta gliwicki Ewa Jurczyga. – To dobra informacja, świadcząca o tym, że nasze interwencje odniosły skutek.

Powiat Gliwicki zajął się tą sprawą, gdy w sierpniu 2016 r. zgłosił ją do starostwa radny miejski z Knurowa Andrzej Porada. – Postanowiliśmy pomóc mieszkańcom, którzy na hałas narażeni są od 2009 roku – wyjaśnia Ewa Jurczyga. – Co prawda sprawa nie leży w kompetencjach powiatu, ale po interwencjach, które podjęłam wspólnie z posłem Piotrem Pyzikiem oraz radnym Sejmiku Województwa Śląskiego, Krystianem Kiełbasą, ruszyła ona z miejsca.

W rezultacie tych interwencji minister środowiska zobowiązał GDDKiA do  wykonania przeglądu ekologicznego wiaduktu do 30 września br. Opracowanie – po wykonaniu profesjonalnych pomiarów hałasu – zostało już ukończone i skierowane do Marszałka Województwa Śląskiego.

Jak poinformował nas 2 października Zbigniew Szweda, zastępca dyrektora katowickiego oddziału GDDKiA ds. inwestycji, dokonany przegląd ekologiczny wskazał możliwe rozwiązania mające na celu minimalizację hałasu wokół stawu Moczury. Chodzi o wyciszenie tzw. hałasu impulsywnego, powstającego wówczas, gdy przez dylatacje na wiadukcie przejeżdżają pojazdy. Jest on bardzo trudny do wyeliminowania, bowiem odbija się od lustra wody, przez co ulega zwielokrotnieniu. – Bierzemy pod uwagę kilka wariantów postępowania – mówi Zbigniew Szweda. – Zdecydujemy się  na pewno na najlepszy z nich, ale wcześniej chcemy spotkać się z zainteresowanymi stronami.

- Będzie to kontynuacja spotkania, które odbyło się we wrześniu ub. roku w Starostwie Powiatowym w Gliwicach.Przedstawiciele katowickiego oddziału GDDKiA poinformują na nim o wynikach przeglądu ekologicznego oraz koncepcji wyciszenia hałasu  – zapewnia Ewa Jurczyga. – Spotkanie zaplanowane zostało na 15 października. Zaprosiłam na nie osoby, które uczestniczyły w spotkaniu zorganizowanym przed rokiem, by zapoznały się z tokiem prowadzonych prac i zgłosiły swe uwagi.

- Zapewniam, że problem uciążliwości akustycznej wiaduktu rozwiązany zostanie najszybciej, jak to będzie możliwe – dodaje Zbigniew Szweda.

(Źródło: Starostwo Powiatowe)

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

12
Środa
Grudzień 2018
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Ady, Aleksandra, Dagmary