REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Muzeum w Gliwicach dla Seniorów

Kultura

To już kolejna edycja akcji 60+ Kultura. Do przedsięwzięcia organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ponownie dołącza Muzeum w Gliwicach. W ostatni wrześniowy weekend (28-30 września) - od piątku do niedzieli zapraszamy Seniorów do bezpłatnego zwiedzania Oddziałów naszego Muzeum. Przygotowaliśmy dla nich również oprowadzania z przewodnikiem. W niedzielę – w związku z finisażem wystawy „Barwny świat wielu form…” w Willi Caro ekspozycję prezentującą szkło użytkowe i artystyczne produkowane w ząbkowickich hutach – Seniorzy będą zwiedzić wspólnie z kurator wystawy – Jolantą Wnuk. W sobotę zaprosimy ich na zwiedzanie z przewodnikiem Radiostacji, a w piątek – wystawy stałej „Słusznie słyną dziś Gliwice” w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego.

REKLAMA

W piątek, 28 września, o godz. 13.00 w  Oddziale Odlewnictwa Artystycznego Muzeum zaprosi Seniorów na zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji ,,Słusznie słyną dziś Gliwice…”. Autorem projektu jest  Mirosław Nizio, projektant m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystawa, wpisując się w najnowsze trendy światowego muzealnictwa, jest jedną z pierwszych nowoczesnych, interaktywnych i multimedialnych ekspozycji muzealnych na Śląsku. Zwiedzający będą mieli okazję do poznania nie tylko historii odlewnictwa artystycznego w Gliwicach, ale również dziejów tutejszego przemysłu oraz samego regionu i miasta.

W sobotę, 29 września Muzeum zaprosi Seniorów do Radiostacji Gliwice, gdzie o godzinie 13.00 rozpocznie się oprowadzanie po wnętrzach zabytkowego obiektu. Radiostacja  nierozerwalnie złączona jest z wydarzeniami 31 sierpnia 1939 roku, kiedy miała tu miejsce prowokacja niemieckich służb specjalnych, która wraz z innymi podobnymi do niej akacjami dywersyjnymi przeprowadzonymi przy granicy Polski i Rzeszy Niemieckiej posłużyła jako pretekst do napaści na nasz kraj i rozpętania II wojny światowej. Opracowaniem tzw. prowokacji gliwickiej we współpracy z Reichsführerem SS i szefem policji, Heinrichem Himmlerem, zajął się zwierzchnik Policji Bezpieczeństwa (Sipo) i Służby Bezpieczeństwa (SD) – Gruppenführer SS, Reinhard Heydrich oraz podległy mu Heinrich Müller, późniejszy szef Gestapo. Bezpośrednio w Gliwicach dowodził natomiast oficer SS Alfred Helmut Naujocks. By akcji w Gliwicach przydać jeszcze więcej pozorów prawdopodobieństwa, na miejscu zastrzelono aresztowanego dzień wcześniej przez gestapo Franciszka Honioka, powstańca śląskiego.

W niedzielę, 30 września w Willi Caro, o godzinie 13.00 będzie można zapoznać się z wystawą czasową ,,Barwny Świat wielu form - szkło artystyczne i użytkowe z huty w Ząbkowicach”.  Wystawa obejmuje bogate zbiory szkła współczesnego pochodzącego z huty z Ząbkowicach z kolekcji Muzeum w Gliwicach, które zostały udostępnione publiczności po raz pierwszy od 1975 roku. Ponadto będzie można zobaczyć  zabytki wypożyczone z wiodących w tej dziedzinie kolekcji muzealnych: Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Centrum Szkła i Ceramiki w Krakowie oraz z Muzeum w Sosnowcu, które posiada zasobny Dział Szkła.

Uwaga! W każdą sobotę – zgodnie ze statutem Muzeum w Gliwicach – wszystkie Oddziały naszej instytucji można zwiedzać bezpłatnie.

 

 

28-30 września 2018, Muzeum w Gliwicach
Akcja: 60+ Kultura
Bezpłatne zwiedzanie Oddziałów Muzeum w Gliwicach oraz oprowadzania z przewodnikiem dla Seniorów

W ramach akcji zapraszamy Seniorów do bezpłatnego zwiedzania Willi Caro, Zamku Piastowskiego, Oddziału Odlewnictwa Artystycznego i Radiostacji oraz:
28 września 2018, Oddział Odlewnictwa Artystycznego, godz. 13.00 – na oprowadzanie po wystawie Słusznie słyną dziś Gliwice…
29 września 2018, Radiostacja, godz. 13.00 – na oprowadzanie po wnętrzach zabytkowej stacji radiowej
30 września 2018, Willa Caro, godz. 13.00 – na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Barwny świat wielu form – szkło artystyczne i użytkowe z huty w Ząbkowicach

Wydarzenia przygotowane w związku z akcją 60+ Kultura zainicjowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 

Uwaga! W związku z organizowaniem wystawy stałej pod tytułem „Historia Żydów na Górnym Śląsku” Dom Pamięci Żydów Górnośląskich jest od 1 września 2018 r. do czasu ukończenia i otwarcia ekspozycji niedostępny dla zwiedzających.
 

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

2
Czwartek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Kariny, Serafiny, Urbana

REKLAMA