REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Kora leczyła się w gliwickim szpitalu. Jerzy Buzek wzruszająco pisze o ich rozmowach

Kącik Prasowy

Profesor Jerzy Buzek napisał dziś piękne epitafium poświęcone Korze, które opublikował na swojej facebookowej stronie. Wspomina w nim m.in. rozmowy, które prowadził z wokalistką w Gliwicach, w tym te w gliwickim szpitalu.

Na facebookowej stronie Jerzego Buzka znajduje się takie oto, piękne wyznanie:

Koro,

To nie jest pożegnanie. To jest nasza kolejna rozmowa. Należałem do tych, którym dane było zakosztować w ostatnich latach Twojej przyjaźni. Byliśmy niedzisiejsi. W czasach Facebooka i Twittera ceniliśmy sobie ogromnie bezpośredni kontakt, wymianę myśli, możliwość przekonywania się i szukania zrozumienia.

Mówiłaś nam, jak przed laty mozolnie, z uporem, ale i odważnie budowałaś swój świat, świat wolności. I jak ważna była dla Ciebie siła dzielenia się publicznie Twoim światem poezji i muzyki z tysiącami innych. Wolność była dla Ciebie kluczem do prawdy. Mówiłaś: tych dwóch, wolności i prawdy, nikt nam nie może zabrać, bo najlepiej uczą sensu i urody życia.

Miałem przekonanie, że dla Ciebie miłość i przemijanie są najbardziej godne naszych emocji i naszych „zachodów”. Są istotą naszego człowieczeństwa, życia każdego z nas - mówiłaś. Miłość i przemijanie.

Byłaś z natury wesoła, uśmiechałaś się więc do ptaka za oknem, kwiatów, drzew i ludzi, którzy Cię otaczali; a o trudnych do zaakceptowania diagnozach lekarskich mówiłaś jak o tym, że rano bywamy głodni a wieczorem senni. Podziwialiśmy Cię.

Potrafiłaś być też ostra i nieprzejednana w swoich ocenach. Nie tylko jako juror; każdy z nas mógł tego niekiedy doświadczyć.

Nie wiem dokładnie dlaczego dostąpiłem tego przywileju, aby prowadzić dalej, teraz, tutaj, z Tobą naszą rozmowę. Jak kiedyś na Bielanach i Twoim ukochanym Roztoczu czy ostatnio późnym wieczorem w gliwickim szpitalu; rozmowę o życiu, o świecie, o galaktykach. Bo byliśmy i jesteśmy w wielu sprawach i poglądach bardzo rożni, ale właśnie dlatego rozmowa z Tobą miała dla mnie taki sens. I byłbym szczęśliwy, jeśli taki sens miała również dla Ciebie. Mówiliśmy, właśnie w Gliwicach, że dobrze byłoby, gdyby tak można było rozmawiać ze sobą pod każdym dachem, w naszej rozdartej dziś ojczyźnie.

Chciałbym dzisiaj powiedzieć Ci od nas wszystkich: Rozmawiaj z nami dalej. Rozmawiaj swoją poezją, muzyką, rysunkiem, rzeźbą. „Po prostu bądź”. ♥️

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Niedziela
Grudzień 2018
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Albiny, Sebastiana, Zdzisławy