REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Ciekawe znalezisko w Czechowicach. Archeolodzy odkryli ślady osady rycerskiej?

Nauka

Grupa archeologów pracująca na terenie Czechowic w Gliwicach odkryła m.in. fragmenty naczyń z późnego średniowiecza, zdobione kafle piecowe oraz srebrną monetę - tzw. brakteat. Ich zdaniem znalezisko może pochodzić z dawnej siedziby rycerskiej.

Jak informuje PAP, na trop grodziska badacze wpadli, studiując mapy tworzone metodą skaningu laserowego powierzchni ziemi – widoczny był na nich bardzo regularny, okrągły pagórek.

- Po oczyszczeniu powierzchni tego terenu, w kretowinach i innych zagłębieniach, natrafiliśmy na drobne fragmenty typowych naczyń późnośredniowiecznych. Po uzyskaniu zgody od wojewódzkiego konserwatora zabytków i Urzędu Miasta w Gliwicach, założyliśmy w tym miejscu wykop  – relacjonował kierujący badaniami Radosław Zdaniewicz, prezes górnośląskiego oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

Po założeniu wykopów sondażowych oprócz dużej ilości ułamków naczyń i żelaznych gwoździ badacze natrafili na ornamentowane kafle piecowe oraz srebrną monetę, tzw. brakteat. 

- Wszystkie te zabytki wskazują nam, że w XIV-XV w. znajdowała się tutaj jakaś zabudowa i teren ten był intensywnie wykorzystywany przez człowieka – zaznaczył Zdaniewicz.

Archeolodzy, wspierani przez wolontariuszy oraz członków Stowarzyszenia Rozwoju Czechowic, odnaleźli też grudy glinianej polepy, jaką wylepiano ściany lub podłogę.

- Wiele wskazuje na to, że w tym miejscu mogła się znajdować siedziba kogoś znaczącego, być może miejscowego rycerza, do którego należały dobra czechowickie. Mamy nadzieję, że kolejne wykopy, zapewne już w przyszłym roku, pozwolą dokładnie określić miejsce, gdzie stała. W mojej opinii w przeszłości istnieć tam mogła drewniana wieża rycerska wraz z dodatkowymi budynkami gospodarczymi, np. stajnią. Trudno na tę chwilę powiedzieć, co się z nią stało i w którym dokładnie punkcie ją wybudowano, bo badany przez nas pagórek ma dosyć spore rozmiary. Być może w ustaleniu dokładnej lokalizacji pomogą badania nieinwazyjne przy pomocy magnetometru – dodaje Radosław Zdaniewicz.

Czechowice to najbardziej wysunięta na północ dzielnica Gliwic. Jej początki sięgają średniowiecza, choć na tym terenie odkryto nawet pradziejowe zabytki. Pierwsza wzmianka o Czechowicach pochodzi jednak z XIV w. - znalazły się w spisie wsi, które musiały płacić dziesięcinę na rzecz Kościoła.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka, lun/ wj/

 

 

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

12
Środa
Grudzień 2018
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Ady, Aleksandra, Dagmary