REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Gliwice wśród najbogatszych

Miasto

Portal Wspólnota opublikował właśnie ranking najbogatszych samorządów w Polsce. Podobnie jak w ubiegłym roku Gliwice znalazły się na wysokim, czwartym miejscu wśród miast na prawach powiatu. Wyprzedziły nas Sopot, Płock i Świnoujście. 

W ocenie zamożności samorządów brane były pod uwagę dochody JST z pominięciem dotacji celowych, które - zwłaszcza w  okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych – mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Dlatego uwzględnione zostały jedynie dochody własne i otrzymywane subwencje.

- Jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane janosikowe. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych – chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej. Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i  województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej – wyjaśniają twórcy rankingu, Paweł Swianiewicz (profesor nauk ekonomicznych, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego) oraz Julita Łukomska (adiunkt w tym samym Zakładzie).

W przeprowadzonej w ten sposób analizie dochód na jednego mieszkańca Gliwic wynosi 5163,94 zł. Od lat bezkonkurencyjny Sopot osiąga, dla porównania, dochód w wysokości 6849,26 zł na mieszkańca. W śląskim okazaliśmy się najbogatszym samorządem. Kolejnym w porządku jest Dąbrowa Górnicza z wynikiem 4752,88 zł na mieszkańca. Najbliższe nam terytorialnie Zabrze osiągnęło 3545,58 zł, a Bytom 3568,62 zł na mieszkańca.

Pełne zestawienie znaleźć można na stronie: http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/justyna_kaminska/Archiwum/Ranking_-_Zamoznosc_samorzadow_2018_r_OK.pdf

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Wtorek
Październik 2018
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Ambrożego, Florentyny, Gawła

REKLAMA