REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Dziś rusza Festiwal elektrONarracje

Kultura

Dziś (6 lipca) rusza druga edycja Festiwalu elektrONarracje, który po raz kolejny wizualnie i dźwiękowo oczaruje gliwiczan. W cztery lipcowe piątki Ruiny Teatru Victoria wypełni elektroniczna muzyka i niezwykłe obrazy. Na oczach widzów ożyją komiksowe opowieści o Gliwicach, a klasyczne nieme filmy zyskają nietypowe muzyczne interpretacje. Dzisiejsza odsłona festiwalu rozpocznie się o godz. 20.

REKLAMA

Każdy z wieczorów wypełnią dwie projekcje - specjalnie przygotowana animacja komiksu oraz pokaz filmu niemego z muzyką na żywo. Twórcy wizualni na warsztat wzięli komiksy wybrane z antologii „Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice”, wydanej przez Muzeum w Gliwicach. Ożywionym opowieściom inspirowanym historią miasta towarzyszyć będą nieme filmy z wyjątkowym akompaniamentem w postaci muzyki elektronicznej odtwarzanej przez lokalnych DJów. 

Projekcje w ruinach Teatru Victoria będą odbywać się w cztery lipcowe piątki. Każdy festiwalowy wieczór rozpoczynać się będzie o godzinie 20.00, a wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Inauguracja imprezy już 6 lipca, kiedy widzowie zobaczą animację komiksu „Capitol” autorstwa Marka Turka oraz klasyczny niemy film „Pancernik Potiomkin” w dźwiękowej aranżacji Zbigniewa Chojnackiego. Na kolejny piątek - 13 lipca zaplanowano pokaz animowanej wersji „Komandosów z Berlina” autorstwa Rafała Szłapy oraz elektroniczną improwizację Jacka Latonia aka Cuefx do kolejnej niemej produkcji filmowej – „Fantomasa”. 20 lipca na ekranie ożyje komiks „Victoria”, którego autorami są Tomasz Kontny i Anna Helena Szymborska. Projekcji towarzyszyć będzie pokaz kultowego „Metropolis” Fritza Langa z muzyczną oprawą Michała Wajdzika aka Rabbit on the Moon. Finał festiwalu odbędzie się 27 lipca. Wtedy w ruinach Teatru Victoria będzie można zobaczyć animację komiksu „Marcowe ulice” autorstwa Daniela Gizickiego oraz Grzegorza Pawlaka. Mocne zakończenie imprezy zagwarantuje pokaz absolutnego klasyka kina niemego - na ekranie pojawi się „Nosferatu – symfonia grozy”. Dźwiękową ilustrację do filmu zapewni Sebastian Pypłaczak.
- Festiwal elektrONarracje to pomysł Stowarzyszenia Inicjatywa. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w ubiegłym roku i podbiła serca gliwiczan - mówi Tomasz Szabelski, szef Inicjatywy i pomysłodawca festiwalu. - Wówczas w czasie plenerowych projekcji ożywiliśmy cztery pierwsze komiksy z antologii „Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice” („Garbus”, „Ballada o tym jak zły Mansfeld swój apetyty zaspokoił”, „Zobaczyć króla”, „Człowiek z żeliwa”). 

Więcej informacji można znaleźć pod adresem: www.facebook.com/festiwalelektronarracje 
Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny. 

Autorzy animacji wykorzystali wizerunki i teksty z antologii „Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice” wydanej w 2012 roku. Antologię można zakupić na stronie www.muzeum.gliwice.pl.

Festiwal elektrONarracje odbywa się dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Gliwice i we współpracy z Muzeum w Gliwicach.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

12
Niedziela
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Brunona, Jana, Wery

REKLAMA