REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Gliwice napędzają Europę

Kącik Prasowy

Świat zmierza ku elektrycznej rewolucji. Coraz więcej europejskich miast decyduje się na propagowanie napędów zero-emisyjnych, które są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska od konwencjonalnych silników spalinowych. Nowością w elektromobilnym świecie są elektryczne autobusy widokowe, które napędzane są bateriami z Gliwic.

Elektromobilna rewolucja ogarnęła cały Stary Kontynent. Miasta takie jak: Londyn, Paryż i Berlin zdecydowanie ograniczają udział pojazdów spalinowych w ruchu miejskim. Na lidera w dziedzinie samochodów elektrycznych wyrasta Norwegia. W 2017 roku udział samochodów zasilanych wyłącznie benzyną lub olejem napędowym znacząco zmniejszył się w tym kraju. Samochody w pełni elektryczne, wodorowe oraz hybrydy stanowiły tam w zeszłym roku ponad połowę nowych zarejestrowanych pojazdów osobowych. To najlepszy wynik w historii nie tylko Norwegii, ale i całej Europy. Polska nie pozostaje w tyle elektromobilnego wyścigu. Jesteśmy w ścisłej czołówce zestawienia uwzględniającego udział autobusów elektrycznych w ruchu ulicznym. Polska plasuje się na 3. miejscu w Europie pod względem liczby jeżdżącej oraz już zamówionej elektrycznej floty miejskiej. Doganiamy Brytyjczyków i Holendrów, zostawiając w tyle m.in. Niemców czy Włochów. Z polskich dróg korzysta już blisko 100 takich pojazdów, a polski rząd konsekwentnie realizuje Program Rozwoju Elektromobilności, uruchamiając instrumenty finansujące elektryczne autobusy. W ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zebrano zamówienia na blisko 1000 elektrycznych autobusów. Polska to prawdziwe zagłębie elektromobilności. Swoje fabryki w naszym kraju ulokowali czołowi europejscy producenci autobusów, jak i baterii zasilających te pojazdy.

Nie bez powodu wybraliśmy Polskę jako miejsce usytuowania naszej nowej fabryki. Istnieje tu doskonała elektromobilna koniunktura. Wiele polskich firm odnosi sukcesy w tym segmencie gospodarki. Nie bez znaczenia jest również pełne zaangażowanie władz państwowych w rozwój i promocję elektromobilności. Warunki są tu naprawdę doskonałe. – oznajmia Agata Kędzierska, Rzecznik Prasowy z firmy BMZ Poland, największego w Polsce producenta inteligentnych systemów zarządzania i magazynowania energii.

Wspomniana firma z Gliwic angażuje się w wiele innowacyjnych projektów. Jednym z nich jest współpraca z uznanym producentem autobusów widokowych – firmą UNVI z Hiszpanii. Efektem kooperacji obu podmiotów jest pierwszy w Europie projekt widokowego autobusu elektrycznego. Tego typu pojazdy jeżdżą już po ulicach Paryża, a hiszpański producent przebiera w kolejnych zamówieniach spływających z wielu europejskich metropolii. Niedługo europejskie autobusy elektryczne marki UNVI trafią m.in. do Amsterdamu czy Londynu. Na czym polega fenomen tych pojazdów? Autobusy turystyczne pokonują znacznie dłuższe dystanse niż autobusy miejskie, co wymagało zainstalowania specjalistycznego układu bateryjnego o dużym zasięgu. – W pojeździe UNVI znajdziemy 3 lub 4, w zależności od wersji, pakiety bateryjne, umieszczone w komorze silnika, które nadzorowane są przez system zarządzania i monitorowania baterii (z ang. Master Battery Management System, MBMS). W dodatku omawiany układ bateryjny spełnia najnowsze europejskie normy R100.02 dotyczące autobusów elektrycznych. – dodaje Tomasz Ciszek, Techniczny Kierownik Produktu z BMZ Poland.

Europa chce zrewolucjonizować swój ruch uliczny, przestawiając się na przyjazny dla środowiska i zdrowia mieszkańców transport zeroemisyjny  Duży wkład w tę rewolucję mają Gliwice, które rękami polskich inżynierów stworzyły inteligentne moduły bateryjne stosowane w autobusach UNVI.

Fot. wikimedia.org.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Środa
Listopad 2018
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Janusza, Marii, Reginy

REKLAMA