REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Haft krzyżykowy i nalewka markami lokalnymi

Powiat

„Haft krzyżykowy i decoupage” Gabrieli Sapik z Wilczy oraz „Nalewka z czornyj porzeczki z ołminego ogródka” Korneli Bieniek-Kiełbasa z Rancza w Proboszczowicach otrzymały Certyfikaty MARKA LOKALNA, przyznane w konkursie „Pomysł na produkt lokalny”.

Konkurs został zorganizowany w ramach projektu współpracy, realizowanego przez Stowarzyszenie LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” i LGD „Brynica to nie granica”. Jego celem było wyłonienie grupy najlepszych produktów i usług z obszaru dwóch partnerskich Lokalnych Grup Działania, które dzięki swoim walorom jakościowym i użytkowym będą kreatorem marki lokalnej.
Gala finałowa rozdania Certyfikatów MARKI LOKALNEJ w konkursie „Pomysł na produkt lokalny” odbyła się 16 maja w Pawonkowie. Przybyli na nią zwycięzcy i laureaci konkursu, członkowie jury, przedstawiciele partnerskich LGD oraz samorządowcy. Powiat Gliwicki reprezentował starosta Waldemar Dombek.

Galę prowadzili prezes Zarządu Stowarzyszenia LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”, Piotr Leksy i przewodniczący Zarządu LGD „Brynica to nie granica”,  Jerzy Jóźwik. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Arkadiusza Rybaka, dyrektora Muzeum Miejskiego „Szytgarka” w Dąbrowie Górniczej wyłoniła 29 laureatów, w tym zwycięzców, w trzech kategoriach konkursowych. Prowadzący uroczystość przekazali słowa uznania laureatom konkursu za ich pracę i zaangażowanie społeczne oraz podziw za niepowtarzalne pomysły, potencjał tworzenia i chęć działania. Zdaniem koordynatora projektu, Anny Korzekwy-Wojtal, produkty i usługi lokalne są bardzo ważnym elementem powrotu do tradycji, historii i kultury regionu. Kształtują tożsamość i przynależność do naszych małych ojczyzn. Budują jakość życia społecznego i kulturowego w naszym życiu.

Wyróżnione godłem MARKI LOKALNEJ produkty i usługi spełniają wszystkie standardy i polecane są osobom z obszaru kraju i zagranicy jako wzorcowe z terenu dwóch Lokalnych Grup Działania. Laureaci mogą posługiwać się marką w kampaniach reklamowych i materiałach promocyjnych.

Tytuły zwycięzców oraz laureatów konkursu „Pomysł na produkt lokalny” otrzymali:

- w kategorii: sztuka/rękodzieło/rzemiosło za najlepszy produkt z obszaru Stowarzyszenia LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” komisja uznała: Pracownię Artystyczną WORKROOM (Gmina Ciasna) prowadzoną przez Katarzynę Płuciennik. Z kolei Malarstwo Józefa Kotuły (Gmina Mierzęcice) zwyciężyło na terenie LGD „Brynica to nie granica”.Pozostali laureaci w tej kategorii to: Sylwia Pietrek i jej „Witrażowy upominek”, Jadwiga Rachwał „Mistrzyni szydełkowania”, „Breloczki filcowe – kluska śląska” Moniki Pudykiewicz, „Haft krzyżykowy i decoupage” Gabrieli Sapik, „Biokominek KOSMOS” Piotra Farbowskiego, Ozdoby z papieru – techniką quilling Izabeli Górskiej„ oraz „Woźnickie Ikony”.

- w kategorii: produkt spożywczy z terenu LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” za najlepsze uznane zostały „Połomskie Sery Zagrodowe” Bernadety Kubackiej (Gmina Tworóg), a z obszaru LGD „Brynica to nie granica” – „Olej słonecznikowy tłoczony na zimno” Bartłomieja Pliczko (Gmina Woźniki).
Wśród laureatów w tej kategorii znalazły się również następujące produkty: „Chleb mieszany pszenno-żytni – Chleb z Tworoga” GS Tworóg, „Domowe wypieki” Ewy Sklorz, „Pierogi śląskie” Karoliny Burdy, Nalewka z czornyj porzeczki z ołminego ogródka” Korneli Bieniek - Kiełbasa , „Dioblina (piwo rzemieślnicze)” Jacka Janoty, „Ciasteczka” Marii Michalskiej, „Kasze jęczmienne” Teresy i Henryka Kensy oraz „Miód z doliny Brynicy i Małej Panwi” Koła Pszczelarzy w Nakle Śląskim.


- w kategorii: dziedzictwo kulturowe na obszarze LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” zwycięzcą został „Zespół folklorystyczny BRYNICA” (Gmina Miasteczko Śląskie), a z terenu LGD „Brynica to nie granica” – „Zespół Pieśni i Tańca BOBROWCZANIE z Bobrownik” (Gmina Bobrowniki) 
Pozostali laureaci w tej kategorii to: „Budynek Fajczarni w Zborowskiem”, „Zespół Pieśni i Tańca Miedarzanie”, „Rodzinne Grzybobranie” Stowarzyszenia Nasze Kalety, „Centrum Ekspozycji Historycznych Zamek w Toszku”, „Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Henryka Hampla”, „Kościół Św. Walentego w Woźnikach”, „Kościół Św. Wawrzyńca w Bobrownikach” i „Dziecięcy Zespół Śpiewaczy Ożarowice”.


Galę uświetnił koncert w wykonaniu Weroniki Gaidy (harfa) i Barbary Lamers (flet). Artystki wykonały szereg znanych, lubianych utworów i niewątpliwie była to „uczta muzyczna” dla zgromadzonych.

 

Historia warta pokazania

W Parku Joanny w Paniówkach stanęły trzy tablice upamiętniające historię powstania tamtejszego kościoła oraz znamienite postaci, które przyczyniły się do jego wybudowania.

- W listopadzie 2016 roku parafia w Paniówkach obchodziła 80-lecie swojego kościoła. Warto o tym pamiętać, doceniać wysiłek osób, które doprowadziły do jego wybudowania i przekazywać tę wiedzę następnym pokoleniom. Każdy traci swą tożsamość, kiedy zapomina o swojej historii. To proste przesłanie wskazuje na potrzebę sięgania do korzeni naszych przodków – mówi Zygmunt Strzoda z Paniówek, radny Rady Gminy Gierałtowice.

Takim przykładem jest właśnie Joanna von Schaffgotsch, która na trwałe zapisała się w historii powstania kościoła w Paniówkach, odstępując bezpłatnie 2,1 ha gruntu pod jego budowę.

- Doświadczenie uczy nas, że teraźniejszość i przyszłość to stany, które należy kształtować w oparciu o wnioski płynące z historii – dodaje Zygmunt Strzoda. – Kiedy zakończyły się obchody 80-lecia istnienia kościoła w Paniówkach, w planach mieszkańców było postawienie tablic upamiętniających wspaniałą ofiarodawczynię. Tak też się stało 18 maja 2018 roku. Przed parafialnym odpustem ku czci św. Urbana, powstały trzy tablice przedstawiające historię Joanny von Schaffgotsch, Karola Goduli oraz historię budowy kościoła w Paniówkach.

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Wtorek
Październik 2018
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Ambrożego, Florentyny, Gawła

REKLAMA