REKLAMA

REKLAMA

Nasz cel: aby Szymon mógł rozmawiać. Skupmy się na Skupie Kultury

Rozrywka

23 500 zł. Taki jest wymierny cel tegorocznego Skupu Kultury. Za te pieniądze będzie można kupić urządzenie zwane C-Eye. To przełom i nadzieja dla chorych, którzy nie mówią. W tym wypadku dla 12-letniego Szymona z Gliwic. Żeby mu pomóc, wystarczy przekazać zalegające na półkach książki, płyty i gry w ramach Skupu Kultury, a także przyjść na gliwicki Rynek podczas finału akcji, 24 czerwca i wziąć sobie te, w których posiadanie chcielibyśmy wejść. No i, rzecz jasna, zostawić datek dla Szymona.

REKLAMA

Książki, płyty, CD, rękodzieło i gry przekazać można do 15 czerwca do któregokolwiek z punktów zbiórki, którymi są filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, filie GCOP oraz ponad 30 lokali o różnym charakterze (są z nami gliwickie kawiarnie, sklepy, punkty usługowe, a nawet siłownie) można przynosić książki, komiksy, płyty winylowe, płyty CD, filmy na DVD, gry planszowe, gry na PC, kasety magnetofonowe oraz rękodzieło. W zbiórkę zaangażowały się także szkoły oraz przedszkola. Jak w latach ubiegłych w akcję włączyła się także Miejska Biblioteka Publiczna w Pyskowicach. W  odpowiedzi na prośbę mieszkańców Katowic, którzy chcieli zaangażować się w akcję zostały uruchomione trzy punkty w ich mieście.

Rozrastającą się sieć punktów można śledzić pod adresem mapa.calanaprzod.org.

V Wielki Finał Skupu Kultury

Wszystkie zebrane „kulturalne fanty” znajdą swoje miejsce na kiermaszu, który odbędzie się 24 czerwca na gliwickim Rynku. Będzie je można nabyć za dowolne datki. Jak zawsze towarzyszyć mu będą warsztaty artystyczne, muzyka, atrakcje dla dzieci, nocne granie w gry planszowe W tym roku za sprawą Skupu Kultury Gliwice odwiedzi ceniony autor Wojciech Jagielski.

Dochód z tegorocznego Skupu Kultury zostanie w całości przeznaczony na zakup nowoczesnego sprzętu do komunikacji C-Eye dla podopiecznego Stowarzyszenia „Cała Naprzód” dwunastoletniego Szymona Motala. Szymon nie potrafi chodzić, siedzieć samodzielnie, mówić, jeść, ma kłopoty z kontrolą głowy, jest dzieckiem spastycznym. Są to skutki niedotlenienia i zamartwicy, w której się urodził.

Nasz cel: aby Szymon mógł rozmawiać

C-Eye czyli przełom i nadzieja dla chorych, którzy nie mówią

Wybudzeni ze śpiączki, chorzy na stwardnienie zanikowe boczne, osoby z czterokończynowym porażeniem mózgowym… Jeszcze do niedawna kontakt z nimi był niemal niemożliwy. Może to zmienić system stworzony przez naukowców z firmy AssisTech.

Jak porozumieć się z kimś, kto nie mówi, nie porusza kończynami ani nawet nie jest w stanie posługiwać się mimiką? Często jedyną możliwością jest obserwowanie oczu pacjenta. Od lat starano się stworzyć metodę, która pozwoli w prosty sposób zamienić ruchy gałek ocznych w  słowa i komunikaty. Pozwala na to właśnie C-Eye. System ten jest ulepszonym i wyposażonym w dodatkowe funkcje następcą CyberOka, urządzenia, które zostało opracowane na Politechnice Gdańskiej i otrzymało tytuł Polskiego Wynalazku 2013 roku.

C-Eye także wykorzystuje technologię śledzenia wzroku (eye-tracking), dzięki której można obserwować aktywność wzrokową użytkownika systemu, a konkretnie to, w które obszary ekranu pacjent kieruje swoje spojrzenie. Możliwa jest ocena tego, czy pacjent skupia wzrok na poszczególnych elementach ekranu świadomie, czy też nie. Monitorowanie aktywności wzrokowej pacjenta z wykorzystaniem systemu C-Eye jest podstawą prowadzenia oceny stanu neurologicznego pacjenta, jak również neurorehabilitacji. Korzystanie z C-Eye to także trening umysłowy dla pacjenta. Jeżeli na przykład po piątej sesji z urządzeniem czas reakcji pacjenta na polecenie jest o połowę krótszy, to oznacza, że pacjent rozwinął swoją umiejętność komunikacji niewerbalnej.

(źródło: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/258000)

Co to oznacza dla Szymona? Dla Szymona to ogromny przełom, na jego profilu Dzielny Zuch Szymon Motal można obserwować zamieszczane przez jego mamę Asię filmiki z zajęć z  komunikacji oraz z ćwiczeń z C-Eye. Dzięki używaniu cyber oka dwunastolatek może w  końcu powiedzieć co chce robić, trenować pamięć, rozwijać się, po prostu komunikować się z otoczeniem, co do tej pory było prawie niemożliwe.

Stowarzyszenie „Cała Naprzód” obserwując jaki ogromny wpływ na polepszenie komfortu życia dla chłopca ma C-Eye zdecydowało o wytyczeniu celu  tegorocznego Skupu Kultury z  góry, a nie ja było do tej pory po zbiórce. Nasz cel to 23.500 zł. W jego uzyskaniu wspiera nas  Fundacja Marco Pomaga, która zadeklarowała przekazanie części tej kwoty.

Jak można pomóc?

Można przekazać swoje książki, można przyjść na V Wielki Finał Skupu Kultury 24 czerwca i znaleźć coś dla siebie. Ciągle także można zgłaszać nowe punkty zbiórki. Można także wesprzeć akcję jako wolontariusz, potrzebna jest pomoc w segregowaniu i pakowaniu książek, a także w dniu Fnału. Wierzymy, że wspólnie uda się nam zebrać potrzebna kwotę na zakup sprzętu, który umożliwi chłopcu komunikację z otoczeniem.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Niedziela
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Bogusława, Liwiusza, Tekli

REKLAMA