REKLAMA

Studenci z Gliwic stworzyli najlepszą aplikację do pomiaru smogu

Nauka

Mobilna aplikacja, za pomocą której można dokonać pomiaru smogu została oceniona najwyżej spośród wszystkich projektów zgłoszonych w Hackathonie zorganizowanym w ramach Smart City Katowice. Autorami aplikacji są studenci Politechniki Śląskiej.

REKLAMA

Wydarzenie, o którym mowa, łączy ideę smart city z potencjałem start-upów, a jej celem jest wypracowanie rozwiązań i technologii, które przyczynią się do rozwoju miasta i pozytywnie wpłyną na życie jego mieszkańców. Uczestnicy tej edycji zmierzyli się z problemem niskiej emisji, zmianami klimatycznymi i oszczędzaniem energii. Opracowywane były rozwiązania mające na celu polepszenie jakości powietrza w Katowicach i metropolii śląskiej.

Uczestnicy dobierali się w zespoły złożone z programistów, grafików, kreatorów, przedsiębiorców i aktywnych mieszkańców oraz pracowali nad rozwiązaniami dla miasta przez 24 godziny. Przez cały czas trwania imprezy drużyny były wspierane przez mentorów.

Grupa studentów z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki wzięła udział w wydarzeniu i zaprezentowała pomysł na aktywną sieć monitorowania i przewidywania smogu. Projekt ma na celu umieszczenie czujników pyłu na pojazdach komunikacji miejskiej. Umożliwi on precyzyjne pomiary na dużym obszarze przy ograniczonej ilości sensorów. Zebrane w ten sposób dane oraz dane meteorologiczne przepuszczone przez sztuczną inteligencję utworzą mapy aktualnego stanu smogu oraz umożliwią jego prognozy. Pomysł studentów z Politechniki Śląskiej został najlepiej oceniony przez jury konkursu, dzięki czemu młodzi inżynierowie zwyciężyli w hackathonie.

W skład zwycięskiego zespołu weszli: Zuzanna Rodak, Maciej Balas oraz Maciej Ciupka. Rolę mentora pełnił  prodziekan ds. organizacji i rozwoju Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki dr inż.Krzysztof Tokarz.

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Piątek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca

REKLAMA