REKLAMA

Dziś dwie procesje konne - w Ostropie i Żernicy

Powiat

Malujemy kroszonki, święcimy pokarmy, siejemy rzeżuchę... Te wielkanocne zwyczaje znane są w całej Polsce. Jest jednak coś, co wyróżnia nasz region. To barwna procesje konne, które w poniedziałek wielkanocny przemierzają pola Ostropy i Żernicy. Obie procesje konne wyruszą o godz. 13. W Żernicy kawalkada rozpocznie przemarsz od kościoła pw. Archanioła, a w Ostropie – pw. Ducha Świętego.

REKLAMA

Jeźdźcy ustawiają się w trójki (co jest dość rzadką formacją), a na ich czele, zgodnie z tradycją, koni dosiadają trzej kawalerowie trzymając w rękach krzyż procesyjny. Za nimi podążają pozostali jeźdźcy wiozący symbole Zmartwychwstania Pańskiego: Paschał, Krzyż przepasany czerwoną stułą i figurę Zmartwychwstałego Chrystusa.

Trasa wiedzie polami, ze wschodu ku zachodniej granicy Ostropy. Ten konny orszak ma do spełnienia dwa istotne zadania: sprawdzenie stanu zasiewów i uproszenie błogosławieństwa dla wzrostu upraw na polach. W czasie jazdy jeźdźcy śpiewają pieśni kościelne i odmawiają modlitwy błagalne o dobre zbiory. Przejazd po polach trwa około cztery godziny, z krótką przerwą na poczęstunek. Około godziny 17.00 kawalkada dociera pod kościół, w którym odprawiane jest krótkie nabożeństwo zwieńczone udzieleniem przez kapłana błogosławieństwa sakramentalnego.

Zanim jeźdźcy i konie wrócą do swoich domów, odbywa się jeszcze jedna, tradycyjna ceremonia. Po wyjściu z kościoła uczestnicy procesji rzucają wieńcami w taki sposób, aby zawisły one na krzyżu misyjnym. Ponoć ten, kto pierwszy zawiesi swój wieniec, jeszcze w tym samym roku stanie na ślubnym kobiercu. Co ciekawe, dziś dopuszczalne jest, by w procesji brały udział kobiety. Kiedyś ten przywilej dotyczył wyłącznie mężczyzn. Żonaci jechali przybrani w pojedyncze, a kawalerowie w podwójne mirtowe wieńce ozdobione kwiatami.

W Żernicy zwyczaj ten reaktywowany został kilka lat temu. Szczegółowe informacje o trasie żernickiej procesji znajdują się na plakacie.

 

ZałącznikiAdmin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Piątek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca

REKLAMA