REKLAMA

Kompostomaty przy śmietnikach - nagrodzony pomysł studentki Politechniki Śląskiej

Nauka

W czasach, gdy nareszcie tak ważną rolę w świadomości społecznej zaczęła odgrywać ekologia, pomysły takie, jak nagrodzony właśnie kompostomat zaprojektowany przez studentkę Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki – Karolinę Ceglarz, mają szansę stać się rozwiązaniami przyszłości. Przyszła pani inżynier otrzymała główną nagrodę w I edycji konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego, za pomysł na urządzenie, do którego mieszkańcy będą mogli wyrzucać resztki jedzenia, a w zamian otrzymają punkty, uprawniające ich m.in. do zniżek za wywóz odpadów.

REKLAMA

Opiekunem naukowym projektu był dr inż. Wojciech Hryb – pracownik Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.

Kompostomat to samowystarczalne energetycznie oraz łatwe w obsłudze urządzenie zlokalizowane w pobliżu kontenerów na odpady. Dzięki niemu mieszkańcy będą mogli oddawać odpady kuchenne w specjalnych zachipowanych pojemnikach, a  w zamian otrzymają punkty, które będą mogli wymienić na domowy kompostownik, kompost, zniżkę na wywóz odpadów, gadżety ułatwiające ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów czy rabaty do współpracujących przedsiębiorstw.

Konkurs Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego ma na celu promocję przedsiębiorstw stosujących rozwiązania z obszaru GOZ, jak również aktywizację innych firm i jednostek naukowych do projektowania i wdrażania dobrych praktyk w tym zakresie.

Partnerami merytorycznymi konkursu są Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Koalicja na Rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego „Reconomy”.

Zdjęcia: Stena Recycling (Reconomy)

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Piątek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca

REKLAMA