AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Gliwice wypadły słabo w rankingu zrównoważonych miast

Miasto

23 lokata w rankingu na liście 50 największych polskich miast – to nie jest dobry wynik. Na tyle oceniła nas firma Arcadis, która porównała miasta pod kątem ich zrównoważonego rozwoju w trzech obszarach: społecznym, środowiskowym i gospodarczym. Nietrudno zgadnąć, że tylko w tym ostatnim udało nam się znaleźć w pierwszej 10. Na ranking zwrócił nam uwagę OSOM Gliwice.

Arcadis jest firmą projektowo-doradczą dla środowiska naturalnego i obiektów budowlanych. Ranking wykonała we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Co ciekawe, ta sama firma jest częścią konsorcjum, które realizuje także miejskie plany adaptacji do zmian klimatu, w tym MPA dla Gliwic. Dzięki temu ma możliwość dowiedzieć się o naszym mieście naprawdę dużo.

Warszawa, Toruń, Wrocław – te trzy miasta stanęły na podium. Ze województwa śląskiego najwyżej oceniona zostało Bielsko-Biała, która zajęła 6. lokatę. Katowice, z którymi Gliwice lubią się porównywać, znajdują się w rankingu na 11 miejscu. Wyprzedziły nas również Tychy (miejsce 19). Na niższych niż Gliwice miejscach w rankingu znalazły się natomiast m.in. Zabrze (33. pozycja), Sosnowiec (39. pozycja), Ruda Śląska (44.), Chorzów (45.), Rybnik (46.), Dąbrowa Górnicza (48.) i Bytom (50. pozycja). Podsumowując: śląskie nie jest regionem miast, które mogą się szczycić zrównoważonym rozwojem. Badacze tłumaczą to tym, że nasz region został najbardziej dotknięty przez transformację po 1989 roku. – Region ten został szczególnie dotknięty przez konieczność restrukturyzacji gospodarczej i spadek znaczenia ciężkiego przemysłu. Zbyt silne skupienie się tych miast na sferze gospodarczej w czasach poprzedniego ustroju sprawiło, że do dzisiaj zmagają się one z wieloma wyzwaniami. Z drugiej strony, bardzo często te ośrodki miejskie mają ciekawe i warte wyróżnienia pomysły na aktywizację społeczną mieszkańców, a także na rewitalizację zdegradowanych terenów – komentuje Anna Rusek z Arcadis.

Obszar społeczeństwa                                                                                                                   

W obszarze społeczeństwa Gliwice zajęły 25. pozycję. W tym aspekcie w rankingu ocenione zostały  czynniki wpływające na jakość życia mieszkańców Obszar rozwoju społecznego bierze pod uwagę demografię (przyrost naturalny, ludność w wieku poprodukcyjnym, gęstość zaludnienia), zdrowie (m.in. dostęp do przychodni), edukacja (dostępność żłobków i przedszkoli, zdawalność egzaminów maturalnych, odsetek studentów), kultura (dostęp do obiektów kultury i wydatki publiczne), ubóstwo i warunki życia (wynagrodzenie, pomoc społeczna), bezpieczeństwo (wypadki, przestępstwa), udział społeczeństwa w kreowaniu miasta.

Obszar środowiska

 W obszarze środowiska (uwaga!) zajmujemy dopiero 39 miejsce! Tu badacze skoncentrowali się przede wszystkim na czynnikach środowiskowych, w tym terenach zielonych, jakości środowiska, zużycia zasobów.

Obszar rozwoju środowiskowego ocenia miasta w takich sferach jak wpływ na zmiany klimatu i jakość powietrza (emisja dwutlenku węgla i zanieczyszczeń z  zakładów szczególnie uciążliwych), bioróżnorodność i użytkowanie gruntów (udział terenów zielonych, lasów i obszarów chronionych w powierzchni miasta), gospodarka  odpadami, dostęp do urządzeń sieciowych (kanalizacji, oczyszczalni ścieków i sieci gazowej), zużycie zasobów (w tym wody i energii elektrycznej).

Obszar gospodarki

Dobrze poradziliśmy sobie tylko w obszarze gospodarki, w którym zajęliśmy 10 lokatę (Katowice 7.).

Ta część rankingu klasyfikuje miasta pod względem kondycji i możliwości ich rozwoju. Obszar rozwoju gospodarczego obejmuje rozwój gospodarczy i zatrudnienie (liczba podmiotów gospodarczych, nakłady inwestycyjne, osoby fizyczne prowadzące działalność), finanse publiczne i planowanie przestrzenne (MPZP, budżet partycypacyjny, wydatki inwestycyjne, dług publiczny, pozyskiwanie środków z UE), transport (odsetek dróg utwardzonych, wydatki publiczne, cena biletu miesięcznego), turystykę, dostęp do rynku pracy (bezrobocie, w tym długotrwałe, oferty pracy dla osób niepełnosprawnych).

W każdym z tych trzech obszarów listę zamyka inne śląskie miasto – Bytom.

Cały ranking znaleźć można na stronie: Ranking Polskich Miast Zrównoważonych.

 

 

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

14
Niedziela
Lipiec 2024
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Kamili, Kamila, Marcelego