REKLAMA

Służba więzienna uczy seniorów ratowania życia

Kącik Prasowy

Jak reagować, kiedy ktoś potrzebuje pomocy? Jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową? Jakie są objawy zawału i co należy zrobić kiedy je zaobserwujemy? Na te pytania i jeszcze wiele innych odpowiedzi uzyskali seniorzy z Domu Pomocy Społecznej nr 2 podczas szkolenia przeprowadzonego przez funkcjonariuszy z Zakładu Karnego w Zabrzu.

REKLAMA

TA WIEDZA RATUJE ZDROWIE I ŻYCIE

Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu w  dniu  28 lutego  2018 roku  przeprowadzili  w  Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Zabrzu  zajęcia dla podopiecznych placówki, podczas których uczyli ich udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w stanach zagrożenia życia lub zdrowia.  Szkolenie składało się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Podczas wykładu i prezentacji seniorzy mieli okazję dowiedzieć się jak należy postępować w takich przypadkach jak: zawał serca, padaczka, omdlenie  czy złamanie, a także jak rozmawiać z dyżurnym pogotowia oraz jakie kroki należy podjąć   w oczekiwaniu na przyjazd karetki. Teoria jest ważna, jednak  musi iść w parze z praktyką. Dlatego podczas zajęć nie zabrakło ćwiczeń z układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz kluczowego dla działań ratowniczych - postępowania przy nagłym zatrzymaniu krążenia.

- Najwięcej czasu poświęciliśmy  na naukę resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Chcieliśmy mieć pewność, że schemat 30:2, czyli trzydzieści uciśnięć na dwa wdechy, zostanie dobrze zapamiętany - podkreślał starszy szeregowy Adam Kościelniak, wykwalifikowany ratownik medyczny, który na co dzień pracuje w ambulatorium w Zakładzie Karnym w Zabrzu. 

Seniorzy mieli do dyspozycji fantom ratowniczy, na którym mogli do woli ćwiczyć swoje ratownicze umiejętności. Zapoznali się także z działaniem i obsługą automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), który coraz częściej można spotkać w miejscach publicznych, a jego użycie niejednokrotnie decyduje o życiu i śmierci. Seniorzy byli bardzo aktywni podczas zajęć i z dużą uwagą słuchali funkcjonariusza z Zakładu Karnego w Zabrzu, który udzielił im wielu cennych wskazówek pomocnych w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia np. jak zapanować nad stresem, aby skutecznie udzielić pomocy.  Przecież ta wiedza może przydać się w każdym wieku i w każdym momencie. Podobne szkolenie funkcjonariusze przeprowadzili w  październiku ubiegłego roku dla seniorów z Dziennego Domu Pobytu ,,Rodzina". Jest to bardzo cenna i pożyteczna inicjatywa.

SENIORZY O ZAJĘCIACH

- Po tym szkoleniu czuję się dużo pewniej. Nawet podczas pobytu w domu pomocy społecznej, pomimo doskonałej opieki, mogą zdarzyć się sytuacje kiedy będzie trzeba komuś natychmiast pomóc np. podczas spaceru, gdy w pobliżu nie ma wykwalifikowanego personelu medycznego. Często także odwiedzamy nasze rodziny czy też znajomych i wtedy te umiejętności mogą się bardzo przydać. W końcu nie jesteśmy już pierwszej młodości -  powiedziała żartobliwie  pani Monika, pensjonariuszka DPS Nr 2 w Zabrzu.

- Pomimo tego,  że były to tylko ćwiczenia byłem bardzo zestresowany. Cieszę się jednak, że wziąłem udział w takim szkoleniu. Bardzo ciekawe i pouczające były ćwiczenia z fantomem.  Funkcjonariusz prowadzący zajęcia był bardzo cierpliwy i wszystko dokładnie mi wytłumaczył oraz sprawdzał poprawność wykonywanych czynności  - powiedział pan Edward. 

Wszyscy pensjonariusze byli wdzięczni, za poświęcony im czas, a także za to, że dostrzeżono ich potrzeby. Mają nadzieję na kolejne ciekawe szkolenia.

...LICZY SIĘ KAŻDA  MINUTA”

Chcielibyśmy, aby seniorzy dzięki zdobytej podczas zajęć wiedzy poczuli się pewniej w  niecodziennych sytuacjach, które mogą ich przecież spotkać każdego dnia np. podczas spaceru, gdy ktoś zasłabnie, czy też upadku, złamania, które są dosyć częste u seniorów.

- Bardzo często wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że w trudnym momencie, kiedy ktoś potrzebuje pomocy nawet  podanie numeru alarmowego lub umiejętność rozmowy z przyjmującym zgłoszenie może uratować komuś życie. Bo wtedy liczy się każda minuta. Te zajęcia z pewnością im to uświadomiły. Dlatego też wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy powinni posiadać wszyscy członkowie społeczeństwa, również seniorzy - podkreśliła ppor. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Zabrzu.

Służba Więzienna dba o bezpieczeństwo wewnątrz jednostek penitencjarnych, ale także podejmuje wiele inicjatyw poprawiających bezpieczeństwo i jakość życia w środowisku lokalnym. Tego rodzaju zajęcia to efekt szerszej współpracy Zakładu Karnego w Zabrzu  ze środowiskiem lokalnym, które mają na celu zapobieganie wykluczeniu społecznemu seniorów poprzez zachęcanie ich do różnego rodzaju aktywności. Liczba seniorów zarówno w społeczeństwie jak i w jednostkach penitencjarnych jest coraz większa, a praca z tą grupą wymaga specyficznych metod i odpowiednio dobranych środków. Dlatego już od października 2017 roku funkcjonariusze we współpracy z Domem Pomocy Społecznej nr 2 w Zabrzu oraz Dziennym Domem Pobytu ,,Rodzina" w Zabrzu przeprowadzają na terenie zakładu karnego różne warsztaty edukacyjne dla seniorów odbywający karę, jak i tych z ,,wolności".

Podczas zajęć seniorzy trenują zarówno ciało jak i umysł, uczą się obsługi komputera oraz rozwijają kreatywność poprzez udział w zajęciach z ceramiki. Korzyści z zajęć są obopólne. Seniorzy spoza murów przekonują się, że mogą pomagać innym, zarażać swoimi pasjami i energią, a nasi podopieczni, że pomimo wieku nadal mogą być sprawni, aktywni i samodzielni, co pozwoli im na właściwe funkcjonowanie w społeczeństwie i zmniejszy ryzyko powrotu do przestępstwa.

- Kolejna edycja programu  Akademia Pełni Życia dla Seniorów. Jesień Życia - Wiosna  Możliwości, którego jestem autorką, rusza już za kilka  dni -  powiedziała ppor. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Zabrzu.

Tekst : ppor. Katarzyna Jabłońska

Zdjęcia: DPS Nr 2 w Zabrzu

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Piątek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca

REKLAMA