REKLAMA

Leonardo LAB - dom do badań powstaje na Politechnice

Nauka

Na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej powstaje całkowicie zautomatyzowany dom do badań - Leonardo Lab .

REKLAMA

Leonardo to 40 m² naszpikowane elektroniką. Testowane będą w nim najbardziej nowatorskie pomysły, w których centrum będzie stał człowiek i jego potrzeby. W pomieszczeniu prowadzone będą badania nad automatyzacją przestrzeni zamieszkiwanej przez osoby starsze lub wymagające opieki. Będą to badania nad rozwiązaniami inżynierii biomedycznej w automatyzacji życia codziennego, zwłaszcza odób ograniczonych ruchowo. Jak wyjaśniają pomysłodawcy, interakcja z infrastrukturą domu będzie się odbywać za pomocą gestu – machnięcie ręki będzie zmieniać temperaturę pomieszczenia lub przyciemniać światło.

W przyszłości laboratorium będzie można rozbudowywać o inne scenariusze sterowania, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Przykładowo, łóżko w zależności od samopoczucia jego użytkownika będzie zmieniać się w fotel lub pomieszczenie dopasuje temperaturę w zależności od intensywności pocenia, określanego dzięki stałemu monitoringowi funkcji życiowych.

Planowane są w nim nie tylko prace projektowe i naukowo-badawcze, ale również zajęcia dydaktyczne, pozwalające uczyć młodych adeptów inżynierii biomedycznej. Tam też będą rozwijać swoje inżynierskie umiejętności studenci z Koła Naukowego Biokreatywni – prężnie działającej organizacji studenckiej tego wydziału. W przyszłości planuje się rozbudowanie laboratorium o robotyczne ramiona, które umożliwią obsługę osób leżących oraz roboty mobilne, które będą wspomagać osoby z ograniczoną ruchomością.

Laboratorium zostanie oficjalnie otwarte 20 lutego.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Piątek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca

REKLAMA