REKLAMA

Cudklatka – tak wygląda wnętrze XIX-wiecznej kamienicy przy ul. Kościuszki

Kultura

Zalewski Architecture Group podjął się modernizacji klatki schodowej przy ul. Kościuszki. Jak wszystkie tego typu wnętrza, to również przeszło na przestrzeni lat wiele nieodwracalnych zmian, dlatego architekci postanowili znaleźć takie tło i takie dominujące w nim elementy, które wprowadzą spójność, łączącą piękno z istniejącą infrastrukturą techniczną.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Przy modernizacji takich wnętrz możliwe są dwie drogi. Jednak polega na w miarę możliwości wiernym, „konserwatorskim” odzwierciedleniu stanu pierwotnego, a druga na dokonaniu takich zmian, które nadając wnętrzu współczesnego szychu, nie zmienią jego historycznego ducha. Tę drugą drogę wybrali architekci z Zalewski Architecture Group.

- Jako zasadę przyjęto ukrycie wszystkich instalacji w szafach - szachtach instalacyjnych oraz zastosowanie na wszystkich elementach klatki jednolitej, szarej barwy. Zunifikowana w ten sposób przestrzeń stała się tłem dla dekoracyjnych luster, które potraktowano jako elementy jednocześnie historyzujące i (w połączeniu z oblewającą użytkownika szarą aurą) kreujące "wirtualną przestrzeń" odrealnioną poprzez zaburzenie jej " fizyczności", zmiany relacji sufitu, ściany, podłogi i kreacji zaskakujących widoków i refleksów – wyjaśniają architekci.

Niemal równie ciekawy jak efekt modernizacji, jest duch jej towarzyszący, zawarty w poetyckim opisie przesłanym nam przez architektów:

To przecież tylko taki rodzaj przejścia. Normalnie. Chcesz dostać się z punktu A do punktu B. A to jest pomiędzy. I trzeba przejść. Czasami, owszem, zatrzymasz się, bo cię zadziwi. Zapach, jakaś historia miłosna lub złość wymalowana naprędce na ścianie. Pies sąsiada, co chcesz go pogłaskać, może sąsiadka z siatkami. Rurka gazowa z licznikiem, olejna lamperia. I tyle. Idziesz dalej. Do swoich drzwi.

Przed modernizacją:

 

Po modernizacji

Zdjęcia: Archifolio/ Tomasz Zakrzewski

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Piątek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca

REKLAMA