AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

3 obiekty z Gliwic i powiatu nominowane w konkursie Polska Architektura 2016. Zagłosujcie!

Kącik Prasowy

Polska Architektura to plebiscyt portalu Sztuka-Architektury.pl. W konkursie oceniającym najlepsze realizacje nominowane zostały aż 3 obiekty z naszego terenu. Czekają na Wasze głosy!

Galeria zdjęć


Wśród nominowanych są:

- Zrewitalizowana Willa Neumanna  

Rewitalizacja Willi Neumanna w Gliwicach obejmowała remont istniejącego budynku, rozbudowę oraz zmianę jego funkcji. Ponadto projekt zakładał także rewitalizację otaczającego willę ogrodu i wyposażenie go w z związane z nową funkcją elementy. 

Rewitalizacja Willi Neumanna – to projekt biura Zalewski Architecture Group. Ten zespół odpowiedzialny jest zarówno za wizję rewitalizacji samego budynku, jak i za projekt jego wnętrz. Ta sama pracownia niedawno zdobywała nagrody za projekt kameralnego osiedla w Mikołowie, wcześniej zaś wiele zainteresowania wzbudził zaprojektowany przez biurowiec o charakterystycznych, drewnianych elewacjach.

Rewitalizacja Willi Neumanna zdobyła niedawno II nagrodę w kategorii „Rewitalizacja” w konkursie Eurobuild Awards w Architekturze 2016. Pochodząca z 1926 roku willa wydawcy i drukarza Arthura Neumanna przy ul. Rybnickiej w Gliwicach - to obiekt o charakterze rezydencjonalnym, położony w ogrodzie o charakterze parkowym. 

Kompleks biurowy Aquarium - rewitalizacja Willi Neumanna 
Lokalizacja: Gliwice, ul. Rybnicka
Inwestor: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach
Projektanci: Zalewski Architecture Group, architekci: Krzysztof Zalewski, Adam Gil, Paweł Zalewski
Wykonawca: konsorcjum firm ALFA ZBI, ROWIBUD oraz INKO
Realizacja: 2015
Powierzchnia użytkowa: 1112,66 m2
Powierzchnia zabudowy: 426,25 m2
Powierzchnia działki: 1,0776 ha
Wartość inwestycji: 7 mln zł
Autor zdjęć: Tomasz Zakrzewski/Archifolio

Centrum Zdrowia, Przyszowice

Ośrodek Zdrowia w śląskich Przyszowicach został otwarty dla pacjentów po trwającej dwa lata budowie. Budynek powstał w sąsiedztwie zabytkowego, drewnianego spichlerza i górującego nad miejscowością kościoła utrzymanego w duchu funkcjonalizmu. Autorami projektu są architekci z pracowni OVO Grąbczewscy, spod których ręki wyszło wiele uznanych obiektów pełniących publiczne funkcje m.in. Ośrodek Zdrowia w Gierłatowicach, czy Muzeum Ognia w Żorach.

Jednokondygnacyjna bryła budynku jest pochodną transformacji typowej dla polskiej wsi formy dachu dwuspadowego. Kalenica główna ukierunkowana jest po przekątnej prostokątnego rzutu parteru. W efekcie uzyskano dach złożony z dwóch połaci o kącie nachylenia odpowiadającym obiektom występującym w sąsiedztwie. Związany z tym wzrost wysokości pomieszczeń parteru wpływa pozytywnie na percepcję wnętrz, które wytyczają wysokie standardy estetyczne dla budynków publicznej służby zdrowia. Hol poczekalni rozświetla światło dzienne, pochodzące z okrągłych świetlików dachowych.

Ulokowanie wszystkich gabinetów na jednym poziomie sprawia, że całość założenia jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Zrealizowano układ funkcjonalny składający się z poradni zdrowia dla osób dorosłych oraz poradni dla dzieci. Ofertę dla dorosłych pacjentów tworzą cztery gabinety lekarskie, w tym również specjalistyczne. Całość dopełnia gabinet dla najmłodszych użytkowników, szereg gabinetów zabiegowych wraz z towarzyszącymi węzłami sanitarnymi, pomieszczeniami socjalnymi, technicznymi, poczekalnią i wózkownią. Ścianę w poczekalni dziecięcej zdobi mural autorstwa artysty Marka Grąbczewskiego przedstawiający zwierzęta w dżungli, motyw przyjazny dla młodych pacjentów. Mural wykonali wspólnymi siłami architekci do spółki z zespołem studentów architektury.

 

Centrum Zdrowia, Przyszowice
Lokalizacja: Przyszowice, Gliwice
Inwestor: Gmina Gierłatowice
Projektant: OVO Grąbczewscy Architekci, architekci Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski; współpraca: architekt Katarzyna Kunsdorff
Mural: Marek Grąbczewski; współpraca: Paulina Gocoł, Natalia Miłczak, Katarzyna Ponińska, Paweł Pacak, Michał Pieczka
Powierzchnia całkowita: 555 m2
Powierzchnia użytkowa: 444 m2
Kubatura: 3105 m3
Liczba kondygnacji: 1
Projekt: 2013
Realizacja: 2014 – 2016
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski/ archifolio

- Przedszkole w Paniówkach

Przedszkole w Paniówkach powstało w wyniku rozbudowy i adaptacji na nowe cele niewielkiego budynku z lat 90. Dzięki inwestycji obiekt projektowany do zupełnie innych celów, a pełniący funkcje przedszkola 3-oddziałowego zamienił się w nowoczesną i przyjazną placówkę, mieszczącą 6 oddziałów przedszkolnych.

Przedszkole w Paniówkach to projekt pracowni Jojko+Nawrocki Architekci, którzy za tę realizację otrzymali właśnie Grand Prix w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego. Architekci są znani ze swoich wcześniejszych dokonań – szeroko opisywany był zespół domów w Rybniku, doceniany jest także dom pod Warszawą.

Przedszkole w Paniówkach dzięki rozbudowie zyskało nowe skrzydło o powierzchni 480 m2 (budynek istniejący od lat 90. ma 860m2). Nowa część pomieściła trzy sale dla 25 dzieci (każda z zapleczem sanitarnym, szatniowym oraz magazynowym), a także przestrzeń do zabaw i lekcji rytmiki, szatnię z aneksem dla personelu i toalety. Nowa część jest parterowa, połączona zarówno z istniejącą częścią przedszkola, jak i z ogrodem.

Co wyróżnia rozbudowane przedszkole w Paniówkach? Co najmniej kilka zastosowanych przez architektów rozwiązań wartych jest uwagi. Nowa część przedszkola powstała na przedłużeniu południowo-wschodniego skrzydła istniejącego budynku. Choć została z nim połączona, stanowi zupełnie oddzielną, samodzielną konstrukcję. Dzięki temu przedszkole mogło działać w czasie budowy nowego skrzydła, pozwala też lepiej zabezpieczyć obiekt przed skutkami szkód górniczych występujących na tym terenie. Rozdzielenie obu konstrukcji pozwoliło również na dowolną aranżację wnętrz – np. możliwość połączenia wszystkich sal w jedną duża przestrzeń (np. na potrzeby imprez). Wszystkie trzy sale w nowym skrzydle mają nie tylko duże okna, wychodzące na ogród, ale także świetliki w dachu.

Lokalizacja: Paniówki, gmina Gierałtowice
Inwestor: Gmina Gierałtowice
Projektanci: jojko+nawrocki architekci, Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki, Agnieszka Weber, Basia Ziemba
Wykonawca: KAZBUD Sp. z o. o.
Powierzchnia terenu: 6100 m2
Powierzchnia użytkowa: 450 m2
Projekt: 2012-2013
Realizacja: 2015
Koszt inwestycji: 2 700 000 zł
Fotografie modelu: Karolina Hayn
Fotografie obiektu: Michał Jędrzejowski
Dzięki uprzejmości pracowni jojko+nawrocki architekci, jna.com.pl

 

(źródło: http://www.sztuka-architektury.pl)

Głosować można na stronie: http://www.sztuka-architektury.pl/index.php?s=59#sonda

Admin Admin

Udostępnij:


architekturagliwicepowiat gliwicki

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Kwiecień 2024
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa