REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Projekt osiedla na Białorusi autorstwa gliwickich studentek zajął II miejsce

Kącik Prasowy

Projekt Joanny Machery oraz Anny Toborek z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zajął II miejsce w krajowym etapie konkursu Isover Multi-Comfort House Students Contest 2016. Praca, której promotorem był dr inż. arch. Jerzy Wojewódka, reprezentowała również Polskę na tegorocznym międzynarodowym finale w Mińsku.

Galeria zdjęć


REKLAMA

 

Nagrodzony projekt dotyczy zarówno zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, jak i jednorodzinnej, zlokalizowanych na działkach w miejscowości Brześć na Białorusi. Koncepcja zakłada stworzenie funkcjonalnych budynków mieszkalnych o minimalnej kubaturze, dostosowanych do potrzeb użytkowników, z dostępem do prywatnych ogródków oraz wydzieloną przestrzenią wspólną. Cały kompleks obiektów jest energooszczędny oraz dostosowany do otoczenia.
 

Celem projektu było stworzenie koncepcji zrównoważonej architektury zabudowy mieszkaniowej i jednorodzinnej, biorąc pod uwagę warunki klimatyczne, regionalne oraz podejście w zakresie efektywności energetycznej miasta Brześć na Białorusi.
 
 
- Swoją pracę rozpoczęłyśmy od nawiązania kontaktu z mieszkańcami Brześcia za pomocą portalu społecznościowego. Aby dobrze zrozumieć ich potrzeby, zadałyśmy im pytania odnośnie jakości życia: z czego są zadowoleni i czego im brakuje. Analizując ich wypowiedzi, wyciągnęłyśmy wnioski, dzięki którym ukształtowałyśmy naszą koncepcję, tak aby zaspokoić wszystkie potrzeby mieszkańców. Z rozmów wynikało, że dla ludzi mieszkających w domach jednorodzinnych bardzo ważnym aspektem jest ich własny ogród z prywatną przestrzenią. Z kolei ludziom mieszkającym w bloku, których nie stać na utrzymanie własnego domu, brakuje prywatnej przestrzeni na świeżym powietrzu. Dlatego podczas kreowania zabudowy mieszkaniowej spróbowałyśmy spełnić oczekiwania mieszkańców i stworzyć minimalne, modularne jednostki mieszkalne nawiązujące do charakteru zabudowy jednorodzinnej. Cel osiągnęłyśmy dzięki nałożeniu typowych domków jednorodzinnych na bryłę bloku mieszkalnego – mówią laureatki konkursu.
 
 
Więcej informacji o konkursie i nagrodzonych pracach znajduje się na stronie portaluarchinea.pl

Admin Admin

Udostępnij:


konkurspolitechnika śląskastudenci politechniki śląskiej

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

5
Piątek
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Bonifacego, Kiry, Waltera

REKLAMA