REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Projekt osiedla na Białorusi autorstwa gliwickich studentek zajął II miejsce

Kącik Prasowy

Projekt Joanny Machery oraz Anny Toborek z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zajął II miejsce w krajowym etapie konkursu Isover Multi-Comfort House Students Contest 2016. Praca, której promotorem był dr inż. arch. Jerzy Wojewódka, reprezentowała również Polskę na tegorocznym międzynarodowym finale w Mińsku.

Galeria zdjęć


REKLAMA

 

Nagrodzony projekt dotyczy zarówno zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, jak i jednorodzinnej, zlokalizowanych na działkach w miejscowości Brześć na Białorusi. Koncepcja zakłada stworzenie funkcjonalnych budynków mieszkalnych o minimalnej kubaturze, dostosowanych do potrzeb użytkowników, z dostępem do prywatnych ogródków oraz wydzieloną przestrzenią wspólną. Cały kompleks obiektów jest energooszczędny oraz dostosowany do otoczenia.
 

Celem projektu było stworzenie koncepcji zrównoważonej architektury zabudowy mieszkaniowej i jednorodzinnej, biorąc pod uwagę warunki klimatyczne, regionalne oraz podejście w zakresie efektywności energetycznej miasta Brześć na Białorusi.
 
 
- Swoją pracę rozpoczęłyśmy od nawiązania kontaktu z mieszkańcami Brześcia za pomocą portalu społecznościowego. Aby dobrze zrozumieć ich potrzeby, zadałyśmy im pytania odnośnie jakości życia: z czego są zadowoleni i czego im brakuje. Analizując ich wypowiedzi, wyciągnęłyśmy wnioski, dzięki którym ukształtowałyśmy naszą koncepcję, tak aby zaspokoić wszystkie potrzeby mieszkańców. Z rozmów wynikało, że dla ludzi mieszkających w domach jednorodzinnych bardzo ważnym aspektem jest ich własny ogród z prywatną przestrzenią. Z kolei ludziom mieszkającym w bloku, których nie stać na utrzymanie własnego domu, brakuje prywatnej przestrzeni na świeżym powietrzu. Dlatego podczas kreowania zabudowy mieszkaniowej spróbowałyśmy spełnić oczekiwania mieszkańców i stworzyć minimalne, modularne jednostki mieszkalne nawiązujące do charakteru zabudowy jednorodzinnej. Cel osiągnęłyśmy dzięki nałożeniu typowych domków jednorodzinnych na bryłę bloku mieszkalnego – mówią laureatki konkursu.
 
 
Więcej informacji o konkursie i nagrodzonych pracach znajduje się na stronie portaluarchinea.pl

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


konkurspolitechnika śląskastudenci politechniki śląskiej

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

12
Wtorek
Listopad 2019
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Konrada, Renaty, Witolda

REKLAMA