REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

RK: Newag w Gliwicach do likwidacji?

Kącik Prasowy

Cztery scenariusze zmian dotyczących zakładu w Gliwicach przedstawił związkowcom zarząd Newagu. Wśród nich jest też likwidacja fabryki, której obawiali się pracownicy. Zarząd zapewnia, że nie podjął jeszcze żadnych decyzji.

REKLAMA

 Komentarz Newag SA dot. sytuacji w zakładzie w Gliwicach.

Analizy perspektyw rynku kolejowego i kierunki jego rozwoju są podstawą planowania strategicznego i decyzji biznesowych w naszej Spółce. W wyniku tych analiz Spółka będzie w najbliższych latach koncentrować się przede wszystkim na produkcji nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, rozwijaniu produkcji pojazdów metra oraz tramwajów. Dzięki temu NEWAG wzmocni swoją pozycję rynkową tam, gdzie trafią fundusze europejskie. Jednocześnie Spółka nie zaprzestanie świadczenia usług napraw czy produkcji lokomotyw elektrycznych, o ile będzie zapotrzebowanie na te usługi i produkty.

Ważnym czynnikiem rynkowym, ograniczającym zapotrzebowanie na usługi napraw lokomotyw, zarówno elektrycznych, jak i spalinowych, było rozpoczęcie wykonywania tychże napraw przez spółkę zależną od PKP CARGO S.A., czyli przez Spółkę zależną głównego zleceniodawcy na tymże rynku. Skutkiem tego znacząco zmniejszyła się ilość zamówień na naprawy także dla naszej Spółki. Według naszej oceny, sytuacje ta nie ulegnie zmianie przez najbliższe lata.

Podkreślamy, iż produkcja, modernizacja i naprawa lokomotyw, dotąd realizowane były zarówno w Nowym Sączu, jak i w Gliwicach. Zatem zmiany rynku dotykają obydwu naszych zakładów. Jedną z pierwszych konsekwencji tych zmian było podjęcie decyzji o zaprzestaniu napraw lokomotyw spalinowych w Nowym Sączu. Ograniczenie rynku ma również wpływ na decyzję o dostosowaniu wszelkich zasobów w zakładzie w Gliwicach do nowej sytuacji.

Wiemy, że zmiany na rynku napraw lokomotyw mogą budzić niepokój pracowników, ale zapewniamy, że Zarząd nie podjął jeszcze żadnych decyzji związanych z zakładem w Gliwicach, poza decyzją o przystąpieniu do opracowania możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji rynkowej oraz opracowaniu analizy na temat możliwości dostosowania struktury firmy do nowej rzeczywistości rynkowej.

Zapewniamy, iż bacznie śledzimy ogłoszenia o przetargach na naprawy oraz produkcję lokomotyw, w których zamierzamy brać aktywny udział. Wedle naszej wiedzy, PKP Intercity w ciągu najbliższych dwóch lat zamierza zlecić naprawy czterdziestu siedmiu lokomotyw EP09 oraz czterdziestu trzech lokomotyw EU07 i EP07. Zamówienia te pozytywnie wpłynęłyby na sytuację naszej firmy, dlatego też podejmiemy wszelkie środki, aby je uzyskać.

Cały artykuł przeczytać można na http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/newag-gliwice-jednak-do-likwidacji-76545.html

Admin Admin

Udostępnij:


newaglikwidacja

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

6
Sobota
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Laury, Laurentego, Nory

REKLAMA