Jechał BMW mając 4 promile alkoholu we krwi

Na Sygnale

Przyjmuje się, że 4-5 promili alkoholu we krwi to dawka śmiertelna. Oczywiście, są przypadki, w których osoby mające taką zawartość przeżyły, jednak z pewnością jest to ilość zagrażająca życiu. Zatem o wielkim szczęściu może mówić kierowca z Rudzińca, we krwi którego oznaczono prawie 4 promile. Policja zatrzymała go, gdy jechał BMW. 

REKLAMA

41-letni kierowca został zatrzymany wczoraj, przed godziną 10.00 na ul. Jagiellońskiej w miejscowości Słupsko (gmina Rudziniec). Mimo wczesnej pory mężczyzna był kompletnie pijany.  

Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do komendy miejskiej. Ma podwójne szczęście: przeżył i jadąc autem nikogo nie zabił. Co oczywiste, zostało mu zatrzymane prawo jazdy, czeka go teraz proces karny i wyrok.

Policjanci przypominają, jakie są konsekwencje jazdy po alkoholu.

Gdy poziom alkoholu we krwi kierowcy przekracza 0,5 promila, mamy do czynienia z przestępstwem z art. 178a kodeksu karnego, tj. prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, którego sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Kierowcy, którzy mieli już na sumieniu podobne przestępstwo, karani są surowiej – tu kodeks mówi o pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

Dodatkowo wobec kierowcy – przestępcy sąd karze zakazem prowadzenia pojazdów na minimum trzy lata. Gdy kierujący zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi, sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.

Konsekwencje finansowe: sąd zasądza grzywnę w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które, w zależności od orzeczenia, mogą wynosić od 10 do 2 tys. zł, co maksymalnie daje ponad milion złotych.

Niezależnie od orzeczonej kary sąd, obligatoryjnie, orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz niemniejszej niż 10 tys. zł, gdy kierujący po raz kolejny prowadził pojazd, będąc w stanie nietrzeźwości.

Kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł.

Jeżeli kierujący pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek lub kolizję, musi pamiętać, że nie chronią go polisy OC i AC. Firma ubezpieczeniowa zadośćuczyni poszkodowanemu, ale zażąda zwrotu całości wypłaconej kwoty od sprawcy. Za skutki wypadku kierowca nierzadko płaci z majątku własnego.

Należy pamiętać, że wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela następuje również po spożyciu innych środków odurzających.

Wszystkie wymienione kary i tak nie są porównywalne z konsekwencjami spowodowania wypadku i zabicia ludzi.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Piątek
Kwiecień 2018
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Czecha
REKLAMA
REKLAMA