OSOM w sprawie woonerfu

Miasto

Stowarzyszenie Ośrodek Studiów o Mieście przesłało swoje stanowisko w sprawie woonerfu. Społecznicy zaangażowani w poprawę jakości miejskiej przestrzeni wskazują w nim elementy, które należałoby poprawić.

REKLAMA

WOONERF W GLIWICACH

Rekomendacje dla dalszych zmian na ulicy Siemińskiego

 

W naszej opinii woonerf na ulicy Siemińskiego (d. Wieczorka) należy traktować w kategoriach eksperymentu, na co wskazuje między innymi nietrwałość przeprowadzonych zmian. Eksperymenty mają to do siebie, że się udają lub nie, ale zawsze można je powtórzyć, wprowadzając zmiany w otoczeniu.

11.04.2018 uczestniczyliśmy w spotkaniu z autorami projektu "pierwszego śląskiego woonerfu". Ulica jest otwarta dla ruchu, ale nie jest to jednoznaczne z zakończeniem prac na Siemińskiego. *(nadal nie przeprowadzono wszystkich zapowiadanych modyfikacji)

Według uzyskanych informacji:

1. Miała pojawić się dodatkowa zieleń. Niestety nadal ilość zielonych elementów jest niewystarczająca.

2. Zapowiedziano likwidację słupków rozgraniczających jezdnię i chodnik. Usunięto jedynie słupki pod stojaki rowerowe.

3. Miało pojawić się dodatkowe oznakowanie (poziome) o wjeździe do strefy zamieszkania. Zapowiedź nadalnie została zrealizowana.

4. Policja i Straż Miejska obiecały pomóc w egzekwowaniu przepisów. Według docierających do nas sygnałów sytuacja w ciągu miesiąca bardzo się poprawiła.

5. W kwietniu parklety nie miały jeszcze formy docelowej. Zapowiadano ich rozbudowę - niestety nie

odnotowaliśmy zauważalnych zmian.

6. Na woonerfie miały pojawić się jeszcze stojaki rowerowe - i tak się stało.

 

Pamiętając o niezakończonym statusie inwestycji, po przeprowadzonych wizjach lokalnych pragniemy

podzielić się dalszymi rekomendacjami dla tej niezwykle ważnej przestrzeni:

1. W naszej opinii wszystkie słupki chroniące chodniki przed nieprawidłowym parkowaniem powinny zostać usunięte - od miejsca wjazdu do wyjazdu ze strefy zamieszkania. Tworzą one teraz barierę fizyczną i psychologiczną, która utrudnia przekraczanie pieszym dawniej wyznaczonej strefy, a kierowcom pozwala sądzić, że ulica nadal należy tylko do samochodów. Pogląd ten podziela także gliwicka policja.

2. Przed wprowadzeniem woonerfu na ul. Siemińskiego nie było miejsc parkingowych. Postulujemy zachowanie tego stanu, z wyjątkiem dwóch, trzech miejsc przeznaczonych TYLKO DLA DOSTAWCÓW.

3. Jedyny zator, którego byliśmy świadkiem, spowodowany był nieprawidłowo parkującym samochodem.

4. Roślinność - w obecnym kształcie nie ma efektu zieleni. Jest jej za mało, a użyte rośliny są zbyt mikre, niewidoczne, "gubią" się w ostatecznym odbiorze przestrzeni.

5. Ponadto, być może woonerf funkcjonuje zbyt krótko aby kierowcy zmienili swoje nawyki i codzienne wyuczone trasy, ale na ten moment natężenie ruchu jest ZBYT DUŻE, aby przyjemnie i bezpiecznie korzystało się ze strefy pieszej oraz parkletów. Należy rozważyć dalsze działania mające na celu ograniczenie ruchu kołowego - w opcji maksimum z wjazdem tylko dla dostaw, mieszkańców oraz komunikacji miejskiej.

Być może ulica Siemińskiego powinna być jednokierunkowa?

6. Linię A4 powinny obsługiwać wyłącznie autobusy elektryczne/hybrydowe.

7. Należy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie elementów małej architektury, ponieważ po kilku dniach działania woonerfu były one zauważalnie brudne (ze względu na duże natężenie ruchu).

W związku z powyższym, apelujemy do władz miejskich o nie porzucanie idei uspokajania ruchu w obrębie gliwickiej starówki, lecz wprowadzanie dalszych zmian, które pozwolą takiej przestrzeni spełniać swoją funkcję.

Przykłady innych miast pokazują, że jest to możliwe, należy jednak bacznie przyglądać się uzyskanym efektom i odpowiednio korygować zastosowane rozwiązania. W naszej ocenie najważniejszym elementem do skorygowania jest zbyt duże natężenie ruchu na tej ulicy, która nie pełni ważnej funkcji komunikacyjnej.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Niedziela
Maj 2018
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Amandy, Jana, Juliana

REKLAMA