Muzeum zamieni się w Szklane Królestwo

Kultura

19 maja w Noc Muzeów otworzą się podwoje Szklanego Królestwa. Poznamy szkło we wszelkich wcieleniach i postaciach – od klasyki wzornictwa po współczesne projekty takie jak mleczno-szklane karaluchy... Będą pokazy produkcji szkła tradycyjnymi metodami, warsztaty szklanego rzemiosła, sztuka witrażownicza i największa w świecie szklana harfa, którą usłyszymy podczas wyjątkowego koncertu zespołu Glass Duo, będącego ukoronowaniem szklanego wieczoru. Zapraszamy do Oddziałów Muzeum w Gliwicach

REKLAMA

Amorficzny, to znaczy bez wyraźnie wyróżnionej struktury wewnętrznej, stop dwutlenku krzemu i różnych tlenków metali i nie-metali. Inaczej - szkło. Rozgrzane w hutniczym piecu nabiera konsystencji miodu i otwiera nieskończone pole dla wyobraźni. Ten szlachetny materiał, niezwykle wdzięczne medium ludzkiej twórczości – zarówno użytkowej, jak i artystycznej, będzie głównym bohaterem tegorocznej Nocy Muzeów w Gliwicach.

 

19 maja w Willi Caro przedstawimy szkło we wszelkich wcieleniach i postaciach – od klasyki wzornictwa na wystawie „Barwny świat wielu form…” po współczesne projekty takie jak mleczno-szklane karaluchy młodej artystki z Wydziału Szkła i Ceramiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych – Kaliny Bańki.  Czekają nas pokazy produkcji szkła tradycyjnymi hutniczymi metodami przygotowane przez specjalistów z krośnieńskiego Centrum Dziedzictwa Szkła. Będzie można wziąć udział w warsztatach szklanego rzemiosła - grawerując szkło i ozdabiając szklane płytki w kształcie czuwającego lwa i Radiostacji wykonane specjalnie na Noc Muzeów, a także w warsztatach malowania na szkle prowadzonych przez artystkę ludową z Żywca - Lilianę Pleńkowską.

 

Szkło jest materią szczególną. Ożywa przeniknięte światłem. W naszym Królestwie nie mogło zabraknąć witraży, które wprowadzą nas w szklaną metafizykę. O tym, jak powstają malowane witraże będziemy się mogli dowiedzieć obserwując artystkę - plastyk  Justynę Pastuszkę z Pracowni Artystycznej, a także podczas prelekcji poświęconych historii witrażu i różnym metodom jego wykonania. Prowadzić je będą Robert Iskandar z Manufaktury Witraży Agir oraz Roman Pordzik – ceramik z Pracowni Artystycznej. Mało tego – do tworzenia witraży zaprosimy wszystkich w ogrodzie Willi Caro. Z kolei podczas warsztatów tworzenia biżuterii w przejrzystej, przypominającej szkło żywicy zatopimy kwiaty i drobne przedmioty.

 

A kruchość i delikatność szkła? Opowiemy o niej z pomocą baniek mydlanych, które mieniąc się tysiącem barw otoczą nas w ogrodzie Willi Caro, w Bańkowym Miasteczku, u stóp Szklanego Królestwa.

 

Ukoronowaniem wieczoru będzie podróż do świata szklanych dźwięków. Zabierze nas tam koncert zespołu Glass Duo. Koncert, który odbędzie się wieczorem w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, to wyjątkowa okazja by posłuchać największej na świecie szklanej harfy, która rozbrzmiewała na wielu prestiżowych festiwalach – od Dubaju po Singapur.

 

To tylko niektóre z przygotowanych przez Muzeum w Gliwicach z okazji Nocy Muzeów propozycji. Szczegółowy harmonogram wydarzeń we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach zawarty jest Programie Nocy Muzeów.

 

 

19 maja 2018, Muzeum w Gliwicach

Noc Muzeów – Szklane Królestwo

Willa Caro – od 17.00 do  24.00

Zamek Piastowski  - od 18.00 do  24.00

Oddział Odlewnictwa Artystycznego - od 18.00 do 22.00 

Radiostacja - od  18.00 do  24.00

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich – od 18.00 do 24.00

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

 

W razie niesprzyjających warunków pogodowych organizator zastrzega sobie możliwość zmian w harmonogramie wydarzeń.

 

W przypadku warsztatów w Willi Caro:

Ozdabianie wykonanej metodą fusingową szklanej płytki z wizerunkiem Radiostacji i opowieść o technikach produkcji szkła

Grawerowanie na szkle i opowieść o technikach produkcji szkła,

Ozdabianie wykonanej metodą fusingową szklanej płytki z wizerunkiem Czuwającego Lwa i opowieść o technikach produkcji szkła,

Szkło na ludowo,

Zaklęte w żywicy

ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Bezpłatne bilety na koncert zespołu Glass Duo otrzymać można od 15 maja w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy ulicy Dolnych Wałów 3. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 4 bilety. Bilety należy odebrać osobiście – Muzeum nie prowadzi rezerwacji telefonicznej ani mailowej. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w koncercie zespołu Glass Duo wyłącznie pod opieką dorosłych.

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Niedziela
Maj 2018
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Amandy, Jana, Juliana

REKLAMA