REKLAMA

Bramy do bezpieczeństwa

Kącik Prasowy

W ostatnich latach wzrosła liczba inwestycji budowlanych a na rynku, w tym zakresie, pojawiło się wiele interesujących technologii. O wiele urządzeń poprawiających komfort użytkowania i zapewniających bezpieczeństwo poszerzyła się również oferta w automatyce bramowej.

REKLAMA

Fotokomórki

Fotokomórki w systemach automatyki bramowej mają za zadanie zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania urządzeń zdalnie sterowanych. Reagują na przerwanie wiązki promienia podczerwieni. W zależności od modelu, ich zasięg może osiągnąć nawet 30m.

Obok zasilanych tradycyjnie, na rynku nabyć można również zestawy fotokomórek z nadajnikiem zasilanym z akumulatora, w którym system ładowania bazuje na ogniwach słonecznych.

Sterowniki

Sterowniki (centralki) pozwalają na nadzorowanie pracy jednego bądź kilku siłowników oraz akcesoriów. Programowanie niektórych urządzeń tego typu odbywa się przy użyciu wbudowanego wyświetlacza.

Lampy sygnalizacyjne

Lampy sygnalizacyjne informują, iż w danym momencie automatyka realizuje określone funkcje. Tym sposobem zyskuje się przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania. W zależności od wersji lampy zasilane są one napięciem o wartości 24 V DC lub 230V AC. Niektóre modele lamp są wodoodporne, tym samym mogą być stosowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. Klosze produkowane są najczęściej w kolorze pomarańczowym a także przeźroczystym lub pomarańczowym przyciemnianym. Producenci oferują również lampy ostrzegawcze z ksenonowym oraz diodowym źródłem światła.

Kontrola dostępu

Systemy automatyki bramowej dla zapewnienia bezpieczeństwa uwzględniają urządzenia kontroli dostępu. Należą do nich między innymi zbliżeniowe czytniki kart. Dzięki wewnętrznej pamięci istnieje możliwość wczytania nawet do kilkuset kart. Na rynku nabyć można zaawansowane programatory do zarządzania kontrolą dostępu. Pozwalają one na dodawanie kodów oraz ich kasowanie i wyświetlanie. Urządzenia te cechują się możliwością współpracy z komputerem.

W przypadku gdy weryfikowanie dostępu odbywa się za pomocą kodu, zastosowanie znajdują klawiatury kodowe, które bardzo często nazywane są zamkami kodowymi czy też wyłącznikami kodowanymi.

Uruchomienie poszczególnych urządzeń automatyki bramowej może odbywać się również przy użyciu pilota. Większość modeli zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa, który jest uzyskany jest dzięki wykorzystaniu w transmisji radiowej systemu zmiennego kodowania.

Zamki kluczykowe

Zamki kluczykowe, zwane także przełącznikami kluczykowymi cechują się wytrzymałymi obudowami oraz możliwością pracy w szerokim zakresie temperatur.

Dobierając urządzenia tego typu pamiętać należy o odpowiednim stopniu ochrony IP oraz o maksymalnym obciążeniu styków. Najczęstsze zastosowanie przełączników kluczykowych, to otwieranie rygielka bramki, lub do włączania/wyłączania systemu alarmowego.

Siłowniki

Podstawą automatyzacji bram przesuwnych są siłowniki. Dobierając je należy pamiętać o masie bramy. Elementy podstawowe siłowników czyli motoreduktory, cechują się ruchem z elektroniczną kontrolą. Korpus najczęściej wykonany jest z aluminium, które odlewane jest ciśnieniowo. Nowoczesne siłowniki wyposażone są w kartę elektroniczną a także dekoder radiowy, enkoder kontroli ruchu bramy i wykrywania przeszkody oraz mechaniczne ograniczniki do bram przesuwnych. Warto również zwrócić uwagę na siłowniki elektromechaniczne z ochroną wyłącznika krańcowego przed zamarzaniem. Z pewnością przydatna okaże się również funkcja furtki.

Siłowniki produkowane są również z myślą o bramach przesuwnych. W tym przypadku parametry muszą być dostosowane do długości skrzydeł bramy. Konstrukcja niektórych modeli cechuje się łamanym ramieniem. Pamiętać należy o siłownikach dedykowanych dla bram garażowych i przemysłowych.

Elektro... rygle i zaczepy     

Niektóre modele dostępnych na rynku elektrorygli rewersyjnych wyposażone są w funkcję automatycznego zamykania z regulacją czasu opóźnienia zamykania oraz sygnalizację zamknięcia i otwarcia. Istotna jest również blokada przed zadziałaniem rygla przy niewłaściwym położeniu drzwi.

Nabyć można także zwory elektromagnetyczne, które osiągają nośność nawet do 500 kg. Mogą być one instalowane zarówno w formie wpuszczonej jak i nawierzchniowej.

W systemach automatyki bramowej istotną rolę odgrywają zamki elektromagnetyczne. Przeznaczone są one do bram i drzwi skrzydłowych. Istotne jest zabezpieczenie przed niepowołanym otwarciem mechanicznym (np. podważanie śrubokrętem). Otwieranie elektrozamka odbywa się elektrycznym impulsem lub mechanicznie kluczem (w przypadku niektórych modeli) z obydwu stron. Nabyć można również elektrozamki wyposażone w funkcję bezpieczeństwa. W takim przypadku odblokowanie następuje tylko w czasie podawania impulsu elektrycznego na elektrozamek i jednoczesnego pchnięcia bramy lub drzwi.

 Elektrozaczepy znajdują zastosowanie w instalacjach kontroli dostępu, które wymagają obniżonego poboru prądu. Zjawisko to ma miejsce w przypadku bardzo rozproszonej instalacji oraz przewodów zasilających o znacznej długości.

Szczegółową poradę dotyczącą systemów automatyki bramowej zasięgnąć można w firmie Electro Project Artur Król, Zabrze, ul. Ks. Jakuba Mańdy 7

 tel. 605-958-570, mail: najlepszy.elektryk@wp.pl

 

          

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Sobota
Czerwiec 2018
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Albina, Wandy, Zenona

REKLAMA