AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Laur dla Niepodległej – nowy cykl wykładów historycznych

Kultura

Przypadający w tym roku jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości jest jedyną w swoim rodzaju okazją nie tylko do wspólnego przeżywania i okazywania radości z życia w niepodległym Państwie, ale też do pogłębiania wiedzy na temat tego bezprecedensowego wydarzenia i II Rzeczpospolitej, która wyłoniła się dzięki przywiązaniu Polaków do języka i kultury narodowej, dzięki temu, że nie chcieli zapomnieć o sobie i zrezygnować z własnej tożsamości. Z tej okazji zapraszamy do Muzeum w Gliwicach na wykłady Laur dla Niepodległej.

Organizatorzy wykładów mówić będą o różnych koncepcjach odzyskania niepodległości, o roli wielkich Polaków w spełnieniu marzeń kilku pokoleń, o rodzeniu się nowej państwowości Rzeczpospolitej Polskiej, o Piłsudskim, Dmowskim i elitach II RP, o problemach odrodzonego po 123 latach niewoli państwa, o mitach i stereotypach, które wokół niego narosły. A także o trudnych początkach polskiej, nowoczesnej demokracji. W trakcie wykładów, które przygotował i prowadzić będzie historyk Michał Miwa-Młot, nie zabraknie dyskusji i przywołania kwestii problemowych, bo Niepodległej należy się  laur, nie laurka.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

***

Wykłady odbywać się będą od lutego do czerwca oraz od września do grudnia 2018 r. w Willi Caro.

 

 

Harmonogram wykładów

Sobota, 24 lutego 2018, Willa Caro, godz. 16.00

Wykład pierwszy - Wskrzeszenie Rzeczypospolitej

Jak doszło do największego sukcesu w naszej historii? Co świadczy o jego wyjątkowości? Dlaczego 11 listopada jest tak ważnym dniem? Wszystkiego dowiemy się podczas wykładu. Poznamy koncepcje odzyskania Niepodległości, rolę wielkich Polaków w spełnieniu marzeń kilku pokoleń, prześledzimy proces rodzenia się nowej państwowości Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Sobota, 17 marca 2018, Willa Caro, godz. 16.00

Wykład drugi - Walka o granice

Sytuacja pod koniec I wojny światowej, wraz z odrodzeniem się Polski  – rodzą się spory dotyczące granic powstającego państwa. W końcu udana insurekcja - powstanie w Wielkopolsce, walki o Lwów i Galicję Wschodnią, kwestia Śląska – geneza powstań i plebiscytu, podział granicy na Śląsku, atak Czechów na Zaolzie, kolejna utrata Warmii i Mazur, sprawa „korytarza“ gdańskiego, pokonanie bolszewików, skutki traktatu ryskiego, zajęcie Wilna. O tym wszystkim powiemy podczas wykładu.

 

21 kwietnia 2018 Willa Caro, godz. 16.00  

Wykład trzeci - Mamy wreszcie wymarzone państwo? Problemy i sukcesy II Rzeczpospolitej

Wszyscy jesteśmy dumni z odzyskania niepodległości, ale czy wiemy, jak wyglądała wówczas nowa Polska? Jak bardzo trudny był początek – w polityce zagranicznej i w obrębie własnych granic?  Ile trzeba było zbudować? Zapewnienie stabilnego rządu, rozwinięcie potencjału państwa,  zintegrowanie obywateli, stawienie czoła niezliczonym wyzwaniom... I to wszystko trzeba było zrobić mimo wielu przeciwności losu. O tym wszystkim i o trudnych początkach polskiej, nowoczesnej demokracji opowiemy podczas tego wykładu.

12 maja 2018, Willa Caro, godz. 16.00  

Wykład czwarty - Józef Piłsudski – ukochany wódz?

„Dał nam Niepodległość“, „Pokonał bolszewików.“ To wie prawie każdy Polak. A jednak nie wszystkich czynach Komendanta chcemy dziś pamiętać. Mija już 100 lat od jego największych dokonań. Odłóżmy na bok mity, prześledźmy jego sukcesy, wysłuchajmy zarzutów. Spróbujmy dokonać rzetelnej oceny postaci Marszałka.

 

9 czerwca 2018, Willa Caro, godz. 16.00  

Wykład piąty - Piłsudski – Dmowski, dwie wizje państwa

„Polską rządza dwie trumny: Piłsudskiego i Dmowskiego“ - jak stwierdził Jerzy Giedroyc izdaniem niektórych to motto nigdy całkowicie nie straci na aktualności. O co spierali się dwaj najwięksi politycy ówczesnej doby? Co z ich nauk i działań przejęli ich uczniowie? Dokonamy przeglądu elit politycznych II Rzeczypospolitej.

 

15 września 2018, Willa Caro, godz. 16.00

Wykład szósty - Polski wrzesień 1939 r.

„Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze...“ - powiedział Marszałek. Trzeba ją było umieć obronić. Dokonaliśmy tego w 1920 roku, czy można było dziewiętnaście lat później? Po raz kolejny armia i naród stanęli do walki. Heroiczne, legendarne boje - symbole jak Westerplatte,  Mokra czy Wizna, ale też przykłady bohaterstwa na Śląsku. Podczas tragicznego września zazwyczaj omawia się walkę z Niemcami a zapomina o innych agresorach. My o nich przypomnimy.

 

13 października 2018, Willa Caro, godz. 16.00  

Wykład siódmy - Wojna obronna Polski 1939 r. - fakty i mity

Przygotowania do obrony kraju i przebieg kampanii wrześniowej. Wydarzenia na Śląsku i na całym obszarze Rzeczpospolitej. Odkryjmy co zamierzał uczeń Piłsudskiego – marszałek Rydz-Śmigły.  Czy nie przegraliśmy zbyt łatwo? Kto był winny porażki - nasi dowódcy, armia czy może sojusznicy?

 

17 listopada 2018, Willa Caro, godz. 16.00

Wykład ósmy - „Silni, Zwarci, Gotowi“ - Wojsko Polskie po odzyskaniu Niepodległości

„Łosie“ czy konie? Zastanówmy się ile wspólnego z prawdą ma wciąż pokutująca wizja polskiego ułana atakującego szablą niemiecki czołg. Często powtarzanym mitem jest fatalny stan uzbrojenia polskich sił zbrojnych oraz olbrzymia przewaga technologiczna przyszłych przeciwników. Jak było naprawdę? Czy armia Piłsudskiego i armia Rydza-Śmigłego to to samo wojsko? A może Rzeczpospolita była mocarstwem, które mogło sięgnąć po zamorskie kolonie?

 

15 grudnia 2018, Willa Caro, godz. 16.00  

Wykład dziewiąty - Czy II RP musiała ulec zagładzie?

W ostatnich latach zarówno historycy jak i sympatycy historii toczą spór o nasze przedwojenne państwo. Panuje pogląd, że wówczas sytuacja międzynarodowa nas przerosła, że nie mieliśmy szans utrzymać się przy tak agresywnych, totalitarnych sąsiadach. Czy rzeczywiście Polska skazana była na klęskę? Czy z trudem odzyskana Niepodległość musiała być tak tragicznie utracona? Rozważmy co można było zrobić by olbrzymi wysiłek wielu pokoleń nie poszedł na marne. Spójrzmy jeszcze raz i oceńmy czy ówcześni przywódcy zrobili wszystko by ratować życie współobywateli i dorobek  poprzednich pokoleń.

 

Laur dla Niepodległej

Cykl wykładów historycznych

Od lutego do czerwca oraz od września do grudnia 2018 r.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

Prowadzenie: Michał Miwa Młot

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Czwartek
Kwiecień 2024
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy